1

Téma: Množství ejakulátu

Dobrý den
Absolvoval jsem dnes spermiogram (mám zatím jen výsledky bez morfologie) a mám otázku ohledně množství ejakulátu, které mám větší než je norma a taky možnosti otěhotnění partnerky. Mám 38 let, partnerka 35 let.
objem 14 ml (po 3 dení sex. abstinenci)
koncentrace 4 mil/ml
pohyblivé 63%
prograsivní 61%

Jak mi bylo řečeno tak šance na otěhotnění je malá, ale především je zarážející množství ejakulátu, mám ale pocit, že množství ejakulátu mám stále přibližně stejné ( také podle partnerky ). Čím to může být způsobeno a je to opravdu tak výjimečné?

Vzhledem k tomu, že již máme dvě děti, 10 a 6 let ( partnerka otěhotněla přirozenou cestou bez problémů ) tak zřejmě došlo ke zhoršení poslední dobou, před rokem partnerka ještě otěhotněla, ale spontálně potratila.
Je možné, že ke zhoršení došlo díky teplému oblečení ? Pracuji totiž převážně venku, poslední dva nebo tři měsíce jsem nosil termoprádlo a na něm další dvě vrstvy. Zima mi v podstatě i přes letošní mrazivou zimu nebyla, tak jestli jsem to nepřehnal.....

Děkuji

2

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, pane Petře,
pro množství ejakulátu existuje pouze dolní hranice (1,5ml). Objem ejakulátu 14ml sice opravdu není zcela obvyklý, ale pokud se u Vás toto množství vyskytuje běžně, není třeba se obávat. Pouze pokud by došlo k náhlému zvýšení, mohlo by to signalizovat nějaké zánětlivé procesy v přídatných pohlavních žlázách.
Šance na otěhotnění se dá odhadnout až při kompletních výsledcích všech vyšetření (Vašich i Vaší partnerky). Ale vzhledem ke koncentraci 4 mil/ml (norma min.15) bude šance určitě značně snížená.
Hodnoty spermiogramu jsou značně proměnlivé a pro skutečně kvalitní závěr by se měla provést 2-3 vyšetření. Produkce spermií může být ovlivněna teplotou, stravou, stresem, kouřením, nemocí, užíváním léků a dalšími faktory, všemu se většinou vyhnout nelze... Pokud byste si nechal dělat další spermiogram, doporučuji doplnit ho o test integrity DNA spermií.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, moc děkuji za odpověď

Mám již výsledky - morfologie 4% a pH 8,2. ( koncentrace 4,1mil/ml, pohyblivost celková 63%, progresivní 61%

Jaká je prosím šance u metody IUI - lze li ji vůbec použít.
Děkuji

4

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, pane Petře,
koncentrace 4 mil/ml je pro inseminaci velmi nízká. Pokud jste přece jenom přesvědčeni, že byste nejprve raději vyzkoušeli inseminaci, doporučila bych provést postkoitální test u partnerky (potvrdí, jestli se spermie dostanou do děložního hrdla přirozeně nebo ne) a určitě zopakovat vyšetření spermiogramu u Vás (ideálně spolu s testem na protilátky proti spermiím a testem na integritu DNA spermií).
Pokud by byly všechny testy v pořádku a zároveň by byla u dalšího vyšetření trochu vyšší koncentrace spermií, lze inseminaci vyzkoušet.
Vzhledem k Vašemu věku a také k předchozímu spontánnímu potratu bych ale s IVF příliš dlouho neváhala.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den
Moc děkuji za odpovědi.

6

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, byl jsem na druhém spermiogramu po třech měsících od prvního. Výsledky jsou dosti odlišné, větší koncentrace, ale zase horší pohyblivost.
Ty tři měsíce beru nějaké vytamíny, B-komplex,zinek,selen, vyměnil jsem slipy za trenýrky...

Výsledky v únoru ......... nyní
objem        14ml...........9,5ml
celkový počet 57,4mil ......323mil
pH              8,2.............7,8

koncentrace 4,1 mil/ml.....34 mil/ml

pohyblivost celková  63%......50%
             progresivní  61%......44%
         neprogresivní  2%.......6%
imobilní spermie       37%.....50%
Morfologické vyšetření - norma nad 4% - oba vzorky

odběry byly oba po 3 dnech sex. abstinence

doporučují mi ještě vyšetření po kratší a delší době ( po 1 dni a 5 dnech) - mohou se výsledky výrazně měnit ??
(poté že by udělali i ten test integrity DNA.)
Je opravdu možné že ta změna je díky pár vytamínům, nebo těm trenýrkám ??

Děkuji Petr

7

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, pane Petře,
hodnoty spermiogramu jsou velmi proměnlivé i bez ohledu na to, jestli nasadíte nějaké potravní doplňky a upravíte životní styl, nebo ne. Když k přirozeným výkyvům ještě navíc přidáte určité změny, opravdu může dojít k velmi rozdílným výsledkům.
Doba pohlavní abstinence před odběrem se dá skutečně dobře porovnat jenom když je zopakovaná před odběrem 2-3 krát. To znamená mít před odběrem například dvakrát  3 dny abstinence, a to z toho důvodu, že při ejakulaci nikdy nedojde k vyprázdnění úplně všech spermií. Takže pokud před udávanou dobou 3 dny bude jednou 1 den a podruhé 7 dní, určitě to také bude mít vliv. Zaměřovat se ale na takto striktní dodržování pohlavní abstinence může být samo o sobě poněkud stresující, takže doporučuji neřešit, jestli to jednou budou dva dny a podruhé tři dny, ale raději udělat ještě jedno vyšetření a přidat test integrity DNA.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

8

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den
Děkuji za odpověď, byl jsem tedy na dalším spermiogramu, zase po třech dnech sexualní abstinence a výsledky jsou tentokrát hrozné... test integrity DNA prý nejde ani udělat...
objem  11ml
celkový počet ... 14,3 milionu

koncentrace ......1,3 milionu/ml

pH .....................7,7
pohyblivost celková ... 60 %
             progresivní ... 25 %
         neprogresivní ... 35 %
imobilní spermie ........40 %

morfologické vyšetření ... 2%

vitamíny beru pořád stejné, jsem z toho poněkud zoufalý, jsou tyto rozdíly běžné, nebo to je vyjímka jako s tím celkovým objemem ejakulátu...
Děkuji

9

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den, pane Petře,
u některých mužů opravdu může docházet k takovýmto výkyvům v hodnotách. Možná už Vás teď stresuje i ten samotný odběr a výsledky vyšetření.

Asi by stálo za úvahu se domluvit ve Vašem centru na zamražení spermií ve chvíli, kdy budou hodnoty co nejlepší.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

10

Re: Množství ejakulátu

Dobrý den
Moc děkuji za odpověď.
Uděláme to tak jak radíte, až bude vzorek dobrý, tak ho zamrazí
Škoda, že jsme to neudělali u druhého odběru...
co se týče samotného odběru, tak s tím problém vpodstatě nemám, ale obavu z těch výsledků ano...
A navíc při představě, že přijde den D a bude zapotřebí odběr pro inseminaci, tak z toho jsem ve stresu už dlouho,a tím to vyřešíme...
Ještě jestli mohu jednu otázku, týká se také těch proměnlivých výsledků. Napadlo mě to až nyní.Netuším vůbec jak to funguje při ejakulaci, jestli se spermie uvolňují z obou varlat (nadvarlat) najednou stejně nebo třeba na přeskáčku, jednou z levého, podruhé z  pravého.
Mám totiž operované pravé varle - orchiopexe v pěti letech, ve čtrnácti nějaká reoperace a léčba injekcemi (moc si na to už nevzpomínám, jen na ty injjekce.  V kartě u obvodní paní doktorky toho o tom také moc není, jen nějaké zprávy z vyšetření a kontrol a vyšetření spermiogramu. Na ty si také vzpomínám.... Výsledky jsou ale psány podstatně jinak jak dnes, je to už dvacet pět let, za tu dobu se to tedy asi podstatně změnilo...)
A jak říká moje paní doktorka , To varle je tak blbě přišité ( hodně na těsno k tělu ) tak jestli ono neprodukuje horší spermie a potom jsou ty rozdílné výsledky zapřičiněné tady tím.
Děkuji Petr

11

Re: Množství ejakulátu

množstvo ejakulátu  url-qr.tk/Maxatin
množstvo ejakulátu  url-qr.tk/Maxatin
množstvo ejakulátu  url-qr.tk/Maxatin
množstvo ejakulátu  url-qr.tk/Maxatin
množstvo ejakulátu  url-qr.tk/Maxatin