1

Téma: Spermiogram

Dobrý den, mohla by jste mi prosím vysvětlit jak je na tom můj přítel s těmito výsledky? Máme za sebou 3 potraty. Já BI mírně pozitivní. Začínám brát prednison + kondom styk.

Fyzi. vl. - normální

Objem - 2,5 ml

pH - 7,6

Koncent.sperm /10 na 6/ml: 154

morfolgie: norm. - 29%, def.hlavičky - 48%, Defekt krčku - 16%, Def. bič - 7%, clk. defekt - 71%

Motilita - progresivní rychlá - 57 %, Progresivní pomalá 13%, Neprogresivní 16%, Nepohyblivé 12%

IgA na spermicíh MAR test - 53%

Životnost 87%

Normozoospermie, Teratozoospermie

Tyto výsledky jsou po 3 měsíční absenci pohl .styku. Poté 1x s ochranou. Délky abstinence dnů před odběrem vzorku byla 4 dny.

Děkuji za odpověď

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Aneto,
koncentrace, pohyblivost i životaschopnost spermií je v pořádku, morfologie (tvar spermií) není hodnocena správně.
Důležitý je výsledek MAR testu - výsledek je pozitivní a v tomto případě bych doporučovala uvažovat o IVF a oplodnění vajíček metodou ICSI.

Výsledkem by měla být normospermie (pokud je dle laboratoře morfologie v pořádku) nebo teratozoospermie (pokud morfologie v pořádku není), obojí nelze. To je asi jako byste napsala závěr pozitivní negativní...

Více se můžete dočíst zde http://www.sanatoriumhelios.cz/vysetreni-muze

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (22.7.2016 20:13:25)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Spermiogram

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Mohla by jste mi prosím více vysvětlit co ten MAR test vlastně znamená? Co se jedná té morfologie, tak takhle nám to opravdu napsali. Normozoospermie  a hraniční teratozoospermie.

Děkuji a hezký den.

4

Re: Spermiogram

Snažila jsem se to najít na internetu, ale nikdy nevidím přímou odpověď co to vlastně znamená. Dočetla jsem se, že když má přítel IgA na spermiích tak zvýšené, tak by nemělo dojít ani k oplodnění. To u nás ale nebyl vůbec problém. Otěhotněla jsem třikrát a hned.

5

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Aneto,
MAR test je jedním z diagnostických testů, který slouží k průkazu autoprotilátek proti spermiím v ejakulátu. Tyto protilátky mohou spermie shlukovat a znemožňovat jak jejich pohyb a průchod spermií směrem k vajíčku, mohou také blokovat spojení vajíčka a spermie. Mohou se objevit po poranění varlat, nebo např. zánětu ve varlatech, prostatě, po uroinfekci, ...
Nevím, jaký konkrétní problém řešíte, pokud se jedná o potraty v časných fázích těhotenství, pak bych doporučila dovyšetřit ještě integritu DNA spermií, genetiku obou partnerů (tu asi máte), vyloučit chlamydiovou infekci, případně toxoplazmózu, celiakii, vyšetřit štítnou žlázu, ...a podle výsledků volit vhodný postup. Jednou z možností je IVF s PGS.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF