1

Téma: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dobrý deň, rada by som sa spýtala..som po prvom bohužial neuspešnom IVF.. manžel má výsledky spermiogramu v poriadku - normozoospermie.
Napriek tomu pri oplodnení formou IVF sa nepodarilo spermiám vniknut dnu cez obal vajíčka tak sme pristúpili k ICSI, ktoré bolo úspešné.
V CAR nám nepovedali k tomuto nič a ja dúfam že je to riešitelné.
O dva mesiace by sme podstúpili druhe IVF a rada by som nejakým spôsobom podporila silu spermii..kupila som vitamíny FERTILAN. Neviem ale zda toto pomôže alebo je to chyba ktorú treba liečit inak ako vitamínovou kúrou..pripadne čo treba urobiť aby spermie boli schopne do vajička vniknut nakolko predpokladám že toto je problem prečo nemôžem prirodzene otehotniet.
Moju imunitu mám preliečenú a je v poriadku.
Ďakujem za odpoveď.

2

Re: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dobrý den,
rozumím tomu správně, že bylo provedeno klasické oplození, vajíčka nebyla oplozena, a poté bylo provedeno ICSI? V takovém případě málokdy získáme kvalitní embrya vhodná k použití. Vajíčka, i když nejsou oplodněna, jsou nějakým způsobem aktivována a následné ICSI už to většinou nezachrání a je nutné celý cyklus opakovat znova.

Záleží na aktuálním spermiogramu při oplození (neuvádíte hodnoty), dále je třeba zkontrolovat spermie, kterými se oplozovala vajíčka s odstupem času, zda se nesnížila jejich vitalita, ...před oplozením je třeba provedení testu k vyloučení protilátek u spermií (např. IBT test), ...nicméně pokud "klasické" oplození jednou selhalo, v dalším cyklu bych totéž neriskovala a provedla rovnou ICSI (případně dle dalších testů a indikace PICSI, MACS, IMSI).

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (30.3.2016 14:35:13)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dakujem velmi pekne za odpoveď.
ICSI bolo urobené na 5 vajíčkach..pri OPU mi bolo odobraných 18 z toho 9 bolo zrelých..
4 vajička sa snažili oplodniť formou IVF kde sa podarilo preniknut spermii len do jedného vajíčka a 5 vajíčok ICSI kde sa podarilo 4 oplodniť..vložili mi 7 bunečne embrio ktoré sa chytilo, no bohužial po 10 dnoch meškania menštruacie a potvrdenia tehotenstva z krvi mi hcG klesalo takže sa jednalo o biochemické tehotenstvo a ja dostala menzes, tak aspoň viem že dokázem otehotnieť..zvyšné embrya sa prestali vyvíjat tak nemame zamrazené.
Hodnoty spermiogramu bohužial nemám, nedostala som správu tak je uložená v CAR..
Skúsim sa na to spýtat čo uvadzate, ked pojdem na konzultáciu, zda robia taketo testy.
Ďakujem

4

Re: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dobrý večer,
jakým způsobem byla provedena stimulace? Jak dlouho jste se stimulovala a čím? Kolik jste měla během stimulace kontrol s odběry krve na FSH, LH a E2 a UTZ? Měla jste poměrně velké množství nezralých vajíček, což by mohla ovlivnit i nesprávně provedená stimulace.
Jednoznačně by se mělo transferovat embryo až ve stádiu blastocysty (5.-6. den vývoje), navíc při zisku tolika vajíček je na zvážení, zda vůbec provádět čerstvý transfer v cyklu po stimulaci...

Ještě ke způsobu oplozování - 9 vajíček je poměrně malý počet na to, aby se ještě dělila a oplozovala dvěma různými způsoby. Buď je spermiogram dobrý nebo horší a pak se volí ICSI. Výsledky obou "skupin"  nejsou v tomto případě vůbec vypovídající, jde o malé počty vajíček a těžko se z toho dělají nějaké závěry.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Re: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dobrý deň, mala som kratky protokol..stimulácia začala 2DC s Elovnvou 100, 7DC som si pichala Orgalutran, na 8DC som bola na kontrolnom UTZ kde som mala v oboch vaječnikoch okolo 12 folikov čize cca 24 folikov velkých okolo 15mm..brali mi krv ale neviem či mi z krvi robili to čo tu uvádzate, nepovedali mi prečo mi krv beru bavili sa medzi sebou lekar so sestričkou.. v ten večer som pichala zase Orgalutran..9DC a 10DC som ešte pichala Merional 75 m.j a Fostimon 75m.j. Toto som oba dni miešala dokopy do jednej injekcie..11DC som pichla Pregnyl 10000
13DC som mala OPU.
Teraz chcú skusit dlhý protokol, 13.4 idem na kontrolu, budem 22DC a podla stavu ovarii sa rozhodne či sa začne so stimuláciou hned alebo budem mať pauzu..priznám sa ze by som mala radšej pauzu nakolko sa mi to zdá moc skoro kedže 29.2 som bola na OPU a 3.3 som mala transfer..
No ked tam budem spýtam sa na tie vyšetrenia pocas stimulácie zda robia..aj na spermie..som z toho znepokojená, keď čitam vaše riadky..
Moc ďakujem.

6

Re: Neschopnost spermie preniknúť cez obal vajíčka

Dobrý den,
přikládám vyjádření pana primáře Texla:
Nyní doporučuji přestávku 3 měsíce.  Poté stimulaci dlouhým protokolem (ale z luteální fáze), to znamená  použít  např. Dipherelin 0,1 od 23. den předchozího cyklu. Jakmile přijdou menses, kontrolní krev na FSH, LH,  E2 a podle výsledku přidat Merional 75 jednotek.  Za 4 dny kontrolní odběr krve, a podle výsledku zase úprava dávky léků. Současně s odběrem krve se vždy dělá UTZ.
Elonva a Orgalutran nejsou ideální léky, je to jen jednodušší pro doktory, ale stimulace se dá hůř kontrolovat, a často dojde k výraznému poklesu LH a tím k snížení kvality vajíček.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF