1

Téma: Spermiogram

Dobrý vecer,chcela by som sa spýtať na hodnoty smeprmiogramu
Objem ejakulatu:5ml
Ph8
Doba skvapalnenia do 1 hod
Koncentrácia spermií 11-13mil/ml
Mobilita 20% pohyb.spermii
Morfologia:viac ako 30% normáln.sper
Leukocity:2-3 míľ/ml
Záver:oligoasthenoleukospermia
A další záver o 15 dni bol oligoasthenozoospermia

Je možné s týmito výsledkami otehotnieť bez lek.pomoci?
Dakujem za skoru odpoved

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Simono,
bohužel musím konstatovat, ostatně jako velmi často v této poradně, že spermiogram není hodnocen dle aktuálně platné a objektivní celosvětové WHO normy pro hodnocení ejakulátu.
Podle výsledků vyšetření je ale šance na spont. těhotenství výrazně snížená - nízká koncentrace i pohyb spermií. Morfologie spermií není správně hodnocena, proto se k ní nelze vyjádřit.

Doporučuji proto zopakovat vyšetření v andrologické laboratoři, která pracuje a hodnotí výsledky dle WHO 2010 (na Slovensku např. Sanatorium Helios v Martině).

Doporučuji také doplnit u Vás  hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, u partnera kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Spermiogram

Dobrý deň výsledky môjho manžela (vek 35)
Sperm Flow
Počet spermii 140,76          x10∧6/ml  20ml-
Počet leukocytov  0,03        x10∧6/ml  -1
Vitalita spermii   42,57         %  75 -
Integrita akroz. sp. 49,75    % poško.  - 30
Pritomnosť IAP       99,82    % spermi     85 -   

V závere správy sa uvádza narušená integrita akrozomálneho proteínu, vedeli by ste mi povedať niečo viac, čo to vlastne je a či je možné prirodzene otehotnieť?

4

Re: Spermiogram

Dobrý večer,
Sperm flow je hezký a rychlý test, ale tím, že ho celý dělá stroj, v něm chybí velmi důležité parametry, kterými jsou pohyblivost spermií a integrita DNA spermií. Určitě bych Vám doporučila absolvovat kromě tohoto testu i klasický kompletní spermiogram provedený podle aktuální normy WHO, spolu s testem integrity DNA spermií. Jedině tak lze kvalitně zhodnotit schopnost spermií přirozeně oplodnit vajíčko.
Z výsledků, které uvádíte, vyplývá, že asi polovina spermií má narušený akrozom. Akrozom je oblast na hlavičce spermie, která je zodpovědná za průnik spermie do vajíčka. Pokud je akrozom spermií poškozený, může to být překážka pro přirozené otěhotnění. Na druhou stranu pokud je to jediný problém, je celkem jednoduše řešitelný pomocí techniky ICSI.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF