1

Téma: kvalita a úroveň

Dobrý den,
podle toho, co tu čtu, mají ostatní mnohem podrobnější výsledky spermiogramů než my a i dalších informací týkajících se neplodnosti. Tak se chci zaprvé zeptat, jakou pověst a úroveň má podle Vás centrum Iscare, případně které z pražských Vám přijde nejvíce kvalifikované. O mimčo už se pokoušíme 6 roků (2 IVF, ICSI, kryo) a za tu dobu nás v Iscaru neposlali ani na imunologické testy, že prý je to úplně zbytečné - na to stačí brát ode dne transferu 5 mg Prednisonu; přičemž tady čtu, že léčba Prednisonem je dlouhodobá a ještě se při ní vyžaduje chráněný styk. Navíc, pokud zvyšuje pravděpodobnost uchycení, proč nám ho nenabídli už od 1. IVF? Dále nás nikdo neinformoval např. o vyšetření DNA spermií (naší genetiku máme prý v pořádku) nebo preimplantační genetice embrya. Přitom jsem prodělala už 2 potraty (o jednom jsem ani nevěděla a 2. asi v 7.-8. týdnu). Dále mi byl rozmluven počet přenášených embryí, čímž by se byla zvýšila pravděpodobnost uchycení a zároveň jsem tak přišla o další pokus hrazené AR. Celkově shrnuto mi jejich přístup připadá lajdácký a upřednostňující kvantitu před kvalitou. Po těch letech už jsem zničená a zoufalá z toho, čím vším jsme si museli projít a bezohledný přístup typu "nevadí, že nevyšlo, na kdy vás mám objednat příště?...(zkusíme pro to udělat víc...)" mě opravdu rozčiluje. Co si o tom myslíte? Předem díky za odpověď.

2

Re: kvalita a úroveň

Dobrý den, paní Mirko,
na to Vám, bohužel, můžu jen říci, že se centra mezi sebou velmi liší a ne všude dostanete za stejné peníze totéž.
Můžete jen pátrat a zjišťovat si informace, obejít více center a porovnat si nabídku. Pak se teprve rozhodujte, kde se budete léčit. Praxe je většinou taková, že jako první si páry vybírají CAR, který mají nejblíž. Že je v přístupu, postupech a výsledcích CAR rozdíl, začnou zjišťovat až po několika neúspěšných cyklech, často ve vysokém věku, bez peněz, bez další energie a chuti něco dál podnikat...

V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření - u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).

Dalším faktorem, který může zcela zásadně ovlivnit výsledek je stimulace. Stimulační protokol by měl být volen podle věku a předpokládané reakce vaječníků, dále je třeba stimulaci pečlivě monitorovat a řídit (3-4x se během stimulace odebírá krev na FSH, LH a E2 a provádí se UTZ kontrola). Stimulace by také měla trvat min. 11 dní, tedy odběr vajíček nejdříve 13. den. Pokud není stimulace dobře provedena, jsou i získána "na pohled" kvalitní embrya, ale většinou nedochází k těhotenství...

Je také důležité zvolit vhodnou dobu pro transfer. Vždy provádět prodlouženou kultivaci a transferovat embryo ve stádiu blastocysty.

Jak už jsem uváděla výše, výsledek může ovlivnit práce embryologické laboratoře a kvalita embryí. Práce embryologů, postupy, vybavení, apod. se napříč centry velmi výrazně liší, což má samozřejmě vliv na konečný výsledek. Víte, jakou úspěšnost má centrum, kde jste podstoupila IVF cykly? Transferuje a mrazí jednom embrya ve stádiu blastocysty? Transferuje embrya po jednom? To vše Vám může dát jisté indicie už dopředu...

U nás léčbu Prednisonem doporučujeme jen v případě výrazné pozitivity v imunologickém nálezu. Rozhodně jej nepodáváme naslepo. Naopak Prednison může tělo oslabit a případná infekce je vůči embryu daleko nebezpečnější.

Pokud byste měla zájem, můžeme Vám nabídnout konzultaci v ambulanci pana primáře Texla. Konzultace je nezávazná a bezplatná a budete si moci lépe ujasnit, jak chcete do budoucna postupovat. Stačí se jen objednat na tel. 549 523 258.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF