1

Téma: vysvetlenie výsedku spermiogrmu,

Pekne pozdravujem, dnes som bol na spermiograme a výsledok je následovný
objem 3ml., pH 8., počet spermií 12x10 6ml, Motilné 6x10 6ml., Motolita - A,B zvýraznené B., Patologia 50%,
Liquifikácia + do 45min., čistota ejakulatu 0x10 6ml., nález je oligozoospermia.
chcem vás teda poprosiť o vysvetlenie keď nerozumiem  nasledovným výsledkom, Motolitné,  Motolita B, Patologia 50%,Liquifikácia + do 45min., a čistote ejakulátu, a takisto možnosti nápravy, čiže zvýšenia počtu a pohybovosti, Lekárka mi povedala len toľko, že mám málo spermií a málo pohýblivých, čiže  čo sa dá robiť okrem toho čo mi odporučila výživové doplnky. Vopred ďakujem.

2

Re: vysvetlenie výsedku spermiogrmu,

Dobrý den,
doporučuji vyšetření ještě v jiné laboratoři, tato nepracuje podle standardů a postupů WHO a aktuální normy, proto jsou výsledky těžko interpretovatelné a neobjektivní. Na SK doporučuji např. Sanatorium Helios v Martině.
Nicméně podle uvedených hodnot je snížená koncentrace (množství spermií) oproti normě. Norma je 15 mil./ml.
Můžete se pokusit zlepšit kvalitu spermií dostatkem spánku, minimem stresu, omezením kouření a alkoholu, dostatkem pohybu. Dále pak potravinovými doplňky s obsahem vitamínů a stopových prvků, zejména selenu a zinku. Doporučuje se také užívání fytotestosteronu (Tribulus terestris), případně energizérů jako např. carnitargin.

Nové spermie se tvoří asi 3 měsíce, proto pro je nutné tyto doplňky užívat alespoň tuto dobu. Pak doporučuji kontrolní vyšetření.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF