1

Téma: autoprotilatky IgA

Dobry den,

2 roky sa snazime o otehotnenie a neuspesne. Manzelovi naposledy zistili diagnozu: Preukazane autoprotilatky typu IgA voci vlastnym spermiam. SperMa IgA priamy vysiel 30%. Kvalitu ejakuatu- oligospermia, narusena integrita akrozomalneho proteinu, znizena vitalita spermii.
Vysledky ma:
pocet spermii: 15,45 X 10^6/ml
pocet leukocytov: 0
vitalita spermii 57,77%
integrita akroz.sp.: 53,41% posk.
pritomnost IAP: 99,82% spermi
Moze toto byt primarna pricina nasej neplodnosti? Myslim tym, ze su tie vysledky take zle, ze sa nam doteraz nepodarilo otehotniet?
A Ak ano, je moznost liecby? Ake moznosti na otehotnenie mame?

Dakujem pekne

2

Re: autoprotilatky IgA

Dobrý den,
při výsledcích spermiogramu, které uvádíte, je pravděpodobnost spontánního otěhotnění velmi snížená. Určitě bych doporučila dovyšetřit integritu DNA spermií, což je velmi důležitý ukazatel skutečné funkční kvality spermií.
Co se týká léčby, Váš manžel by mohl vyzkoušet kúru na zlepšení kvality ejakulátu (např. multivitamíny, antioxidanty, carnitin a Tribulus) - užívat minimálně po dobu tří měsíců. Ale ne vždy to přinese kýžený efekt. Nepíšete kolik je Vám let a jestli jste i Vy podstoupila základní vyšetření plodnosti, ale vzhledem k dvouletému snažení bude pro Vás pravděpodobně nejlepším řešením umělé oplodnění metodou ICSI, podle aktuálních výsledků spermiogramu a testu integrity DNA případně doplněné metodami výběru spermií (PICSI, MACS).

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF