1

Téma: Výsledky spermiogramu

Dobrý deň,
mám 28 rokov, s manželkou sa 1,5 roka snažíme o dieťa a stále nič. Potreboval by som poradiť s výsledkami spermiogramu:
ťažnosť = 4 cm
objem = 3 ml
pH = 8,3
koncentrácia spermií = 28mil/ml, 84 mil/ejakulát
prestup 6 min. 12s
pohyblivých spermií = 61%
progresívny pohyb = 37%
neprogresívny pohyb = 24%
nepohyblivé spermie = 39%
invázna pohotovosť 200
živých spermií 78%
morfologicky normálne spermie = 14%

Záver: astenoteratozoospermia, vysoká pH a viskozita.

Prosím Vás, čo to všetko znamená, ako sa to dá zlepšiť, ktoré vitamíny mi pomôžu (užívam vit. C, E, kys. listovú, zinok)? Je možné počať s týmito výsledkami prirodzenou cestou? Za každú odpoveď a radu Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

2

Re: Výsledky spermiogramu

Dobrý den, pane Pavole,
předem bych chtěla zdůraznit, že spermiogram nebyl hodnocen podle standardů WHO 2010, podle kterých by v dnešní době měla pracovat každá andrologická laboratoř, proto je těžké se k výsledkům přesně vyjádřit. K jejich posouzení byste měl znát referenční hodnoty laboratoře, která vyšetření prováděla a nechat si je vysvětlit tam. Přiznám se, že názvy některých parametrů slyším poprvé v životě a ani nevím, co si pod nimi představit.
Pokud bychom brali aktuální normu, tak koncentrace a pohyb spermií je v pořádku, morfologie (tvar) spermií není hodnocena správně, jelikož pokud by byl výsledek 14%, nejedná se o patologii, což je ale v rozporu se závěrem vyšetření.

Doporučuji zopakovat vyšetření v laboratoři, která pracuje v souladu s celosvětovou a objektivní normou pro vyšetření ejakulátu a nechat si vysvětlit výsledky přímo na pracovišti, kde bylo vyšetření provedeno. To by ostatně mělo být samozřejmostí.
Pokud se vám nepodařilo za 1,5 roku počít přirozenou cestou, je vhodné doplnit vyšetření:
U ženy hormonální profil 3.-5. den cyklu (FSH, LH, TST, PRL, FT4, T4, T3, TSH), dále glykemie, vyšetření reprodukční imunologie včetně vyloučení autoprotilátek, vyloučení endometriózy, celiakie, infekcí, vyšetření buněčné imunity, PCT test.
U Vás pak kromě základního spermiogramu i tzv. funkční testy spermií (více zde http://www.sanatoriumhelios.cz/funkcni-testy-spermii), zejména test integrity DNA spermií a vyloučení přítomnosti autoprotilátek. Podle výsledků pak lze říci jak postupovat dál. 

Pokud máte zájem, můžete se objednat na konzultaci a vyšetření v Sanatoriu Helios v Brně, případně v Martině, kde tato vyšetření také provádějí.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF