1

Téma: Výsledek spermiografu - interpretace

Dobrý den, mám dotaz k výsledku spermiogramu. Zatím mám jen výsledek, konzultace s lékařem bude později, až se vrátí ze zahraničí. Ve výsledku se vyskytují písmena A,B,C,D, ale nevím jestli je to tak na každé CAR nebo jde o značení jednoho konkrétního.

Výsledky
A 0%
B 0%
C 9%
D 81%
norma A+B 38%

Znamená to že šance mít vlastní děti je 0%?
Děkuji za odpověď.

2

Re: Výsledek spermiografu - interpretace

Dobrý den, pane Oldřichu,
písmena ABCD se vztahu jí k pohyblivosti spermií takto: A = rychlý progresivní pohyb; B= pomalý progresivní pohyb; C= pohyb na místě, D= nepohyblivé spermie. Z výsledků je zřejmé, že ve Vašem ejakulátu se nachází pouze 9% pohyblivých spermií, bez progresivního pohybu. V ejakulátu by mělo být za normálních okolností minimálně 38% progresivně pohyblivých spermií. Důležité však je. že se v ejakulátu nějaké pohyblivé spermie nacházejí.
Výsledek určitě neznamená nulovou šanci na otěhotnění. V přirozené koncepci je tato šance sice velmi nízká, ale Váš problém je jistě řešitelný technikami asistované reprodukce. Laboratorně jsme jistě schopni ze vzorku získat pohyblivé spermie a injektovat je do vajíčka.
Důležitými informacemi jsou také koncentrace spermií a tvarová správnost spermií (morfologie). V případě dostatečné koncentrace spermií navíc považuji za důležité  znát výsledek vyšetření integrity DNA spermií.
Doporučuji rozhodně vyšetření spermiogramu zopakovat, zapátrat po možné příčině tohoto výsledku a případně zvážit pokus o zlepšení stavu (změna životosprávy?).
S pozdravem,
Soňa Kloudová