1

Téma: Spermiogram - Interpretace

Dobrý den,

mohu požádat o interpretaci a vysvětlení níže uvedených hodnot spermiogramu, konkrétně  o stanovení pravděpodobnosti otěhotnění mé partnerky ?

Mne je 37, partnerce 38 let, a má již jedno dítě.

Hodnoty:
pH: 7,6
Objem: 2 ml
Koncentrace: 24 mil/ml
Celkový počet: 48 mil
Motilita PR+NP 80%
Morfologie (orientační) - 70 % norm.

Motilita:
PR - progresivně pohyblivé - 5 %
NP - neprogresivně pohyblivé (na místě) - 75 %
IM - nemotilní - 20%

MAR test - dle normy.

Předem děkuji.

2

Re: Spermiogram - Interpretace

Vážený Jaroslave,
z výsledků, které jste poskytl je zřejmé, že počet spermií v ejakulátu je v pořádku, mají však sníženou pohyblivost. K orientačnímu hodnocení morfologie se nemohu vyjádřit, nemá bohužel žádnou vypovídací hodnotu. Je to škoda, protože morfologie spermií je jeden z nejdůležitějších parametrů poukazujících na kvalitu ejakulátu.
MAR test je testem vyšetření přítomnosti protilátek proti spermiím, vyšel Vám tedy v pořádku, to je dobré.
Pravděpodobnost otěhotnění přirozenou cestou je snížena nedostatečným počtem spermií pohybujících se do předu. Vzhledem k nedostatečnému vyšetření morfologie však není možné učinit kompletní závěr. Vždy říkám, že pokud se v ejakulátu nachází alespoň nějaké pohyblivé spermie, možnost otěhotnění nelze zcela vyloučit. Jen je k tomu jistě nutná delší doba.
Pokud se o těhotenství snažíte již déle než 1 rok, navštivte raději některé z center asistované reprodukce. Doporučuji také absolvovat kvalitní vyšetření spermií dle platných norem WHO. Můžete například využít služeb naší andrologické laboratoře (tel. pro objednání: 549 523 257).
Přeji Vám hodně štěstí,
Soňa Kloudová