1

Téma: mame sanci na prirozene oplodneni?

Dobry den,
prosim o radu.
Pritel si nechal vysetrit spermiogram a dopadl takto:
objem 2,3 ml
pocet kulatych buněk: normal
pocet spermii: 24 milionu
pohyb spermii: 10% rychle progresivni, 10% pomalu progresivni, 10 % neprogresivni
morfologie spermii: 42% normo, defekt hlavicky 55 %, defekt krcku 21%, defekt biciku 11%.
Zaver asthenozoospermia
Prosim Vas o nezavisly nazor. Mame sanci na oplodneni prirozenou cestou?
Dekuji predem za odpoved,
Jana

2

Re: mame sanci na prirozene oplodneni?

Vážená Jano,
ve výsledcích, které uvádíte, chybí některé z parametrů hodnocených v rámci spermiogramu. Důležité je také uvést dobu pohlavní abstinence. Nicméně na základě uvedených hodnot je patrné, že v rámci vyšetření byl zjištěn snížený podíl pohyblivých spermií. To by mohlo mít za důsledek snížení šance na početí přirozenou cestou.
Konkrétně se však nemohu vyjádřit, protože z hodnot, které uvádíte, mám podezření (zejména co se týče morfologie spermií), že vyšetření spermiogramu nebylo provedeno v souladu s pokyny Světové zdravotnické organizace. Zdá se mi nepravděpodobné, že by bylo ve vzorku nalezeno 42 % spermií, které mají normální tvar-takové výsledky často produkují pracoviště, které nepoužívají k hodnocení tvaru spermií obarvené preparáty. Dále pak v případě takto nízké pohyblivosti spermií podle norem WHO musí být provedeno vyšetření vitality spermií (podíl živých/mrtvých spermií).
Doporučuji Vám proto vyšetření spermiogramu zopakovat na pracovišti, které tyto normy důsledně dodržuje.
S pozdravem
Soňa Kloudová

3

Re: mame sanci na prirozene oplodneni?

Dobrý den,
opakovaně se s přítelkyní pokoušíme o dítě formou IVF, nicméně přestože je můj spermiogram v normě, nejsme schopni společně vyprodukovat kvalitní embrya. Existuje nějaké vyšetření, které dokáže odhalit chybu ve spermiích, prestože standardní testy vycházejí v limitních hodnotách?
Děkuji za odpověď.
Petr

4

Re: mame sanci na prirozene oplodneni?

Vážený Petře,
jedním ze zálkadních vyšetření, které by Vám mělo být před zahájením léčby pomocí technik asistované reprodukce provedeno, je vyšetření integrity DNA spermií. Výsledky různých studií naznačují, že snížená integrita DNA spermií se v populaci vyskytuje až v 10% případů. Snížená integrita DNA spermií se při IVF projevuje zejména ve zhoršeném vývoji embryí nebo může být například i příčinou potratu. Doporučuji Vám proto doplnit toto vyšetření. Případně si můžete nechat provést také test na přítomnost autoprotilátek proti spermiím, ale pokud byla v předchozích cyklech provedena metoda ICSI, pak by autoprotilátky proti spermiím pravděpodobně neměly být příčinou nezdaru.
Přeji pěkný den,
Soňa Kloudová