1

Téma: spermiogram a možnost IVF

Dobrý den, je mi 39 let a manželovi 47 let. Už rok a půl se snažíme o miminko, v srpnu 2013 jsem otěhotněla, bohužel plod se nevyvíjel, v 8tt kyretáž. Nyní manžel absolvoval spermiogram, výsledky: objem 3ml, koncentrace spermií 12, celkový počet spermií 36, celková motilita 83,3, progresivní motilita 33,3, morfologie 2, koncentrace jiných látek 15.
Laborantka v CAR nám vysvětlila, že je problém hlavně v morfologii /má být 4/ a v přítomnosti asi bílých krvinek.
1. Jedná se podle Vašeho názoru o nějaký zánět, po jehož vyléčení může být výsledek lepší? Bohužel na urologii v CAR mají dlouhé fronty, manžel je objednán až za 2 měsíce.
2. Jaký postup byste nám doporučovala při IVF? Vzhledem ke svému věku mám několik měsíců, kdy to zaplatí pojišťovna, tak bychom nechtěli dlouho čekat
Děkuji,
Nela

2

Re: spermiogram a možnost IVF

Dobrý den,
v tomto případě myslím, že pokud nebylo s jistotou stanoveno, že se jedná o leukocyty, měla by být z ejakulátu provedena kultivace, která zánět potvrdí či vyvrátí. Pokud by byl zánět potvrzen, může antibiotika na přeléčení předepsat i Váš ošetřující lékař z CAR. Rovněž odeslání vzorku ke kultivaci by měli být schopni zajistit v andrologické laboratoři. Po přeléčení antibiotiky bych doporučovala 3- měsíční pauzu, aby došlo ke zlepšení stavu spermií (antibiotika jejich stav totiž po dobu 3 měsíců také mohou negativně ovlivnit). Případně pokud již opravdu hodně spěcháte, nechte si pár týdnů po dobrání antibiotik vyšetřit znovu spermiogram a hlavně také integritu DNA spermií. Pokud bude integrita DNA spermií v pořádku a nedojde-li k razantnímu zhoršení výsledku spermiogramu, myslím, že bude možné se o IVF pokusit i dříve, doporučí-li to váš ošetřující lékař.
S přáním pěkného dne,
Soňa Kloudová

Naposledy upravil: Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D. (10.1.2014 15:37:45)