1

Téma: Leukocyty

Dobrý den,

s manželem jsem podstoupili 1.IVF-ICSI, důvodem je špatný spermiogram manžela - Oligoastenozoospermie. V první spermiu se také objevilo - hojně leukocyty. Tento spermiogram byl vyšetřován mimo centrum. Druhý spermiogram v CAR vyšel ještě o něco hůř, ale k leukocytům se nikdo nevyjářil. Nyní budeme podstupovat vyšetření na imunologické klinice v Podolí. Můj dotaz je, jestli v rámci imunologického vyšetření bude zkoumám spermiogram a pokud by tam nějaký zánět byl, jestli bude zjištěn. Děkuji moc! S pozdravem, Marcela

2

Re: Leukocyty

Vážená Marcelo,
k objasnění příčiny infekce je nutná kultivace z ejakulátu. O tu můžete na základě výsledku vyšetření ejakulátu požádat například lékaře urologa/androloga, případně Vašeho gynekologa. Pokud by byl zjištěn nález, lze poté samozřejmě přeléčit. Pokud by nález zjištěn nebyl, je třeba pátrat po jiné příčině.
Bohužel neznám odpověď na Váš dotaz ohledně kliniky v Podolí, doporučuji zeptat se přímo tam. Některé imunologické kliniky vyšetřují i ejakulát, jiné pouze krev. V ejakulátu se obvykle soustředí na protilátky nebo na typ leukocytů, ale nejsem si jistá, zda se vyšetřují i příčinu infekce a odesílají vzorek na kultivaci.
S přáním hezkého dne,
Soňa Kloudová

3

Re: Leukocyty

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď.

Ještě bych měla dotaz ohledně provedení PICSI. Je k této metodě zapotřebí určitých hodnot spermiogramu?
Poslední spermio - koncentrace 5mil./ml., pohyb 0+10+10%, mofrologie 90%.
DNA spermií vyšetřeno nemáme. Je možné ho provést z těchto hodnot? Děkuji moc

4

Re: Leukocyty

Dobrý den Marcelo,
koncentrace spermií, kterou uvádíte (tedy 5 mil/ml), je poměrně hraniční. Pokud by v den odběru pro vyšetření DNA spermií  nebo pro PICSI byla koncentrace stejná nebo vyšší, pravděpodobně by vyšetření spermií i PICSI bylo možné. Pokud by však byla koncentrace spermií nižší, nemusel by být počet spermií dostatečný. Na základě našich zkušeností mohu říci jen tolik, že s jistotou se to předem říci nedá. Musí se to zkrátka vyzkoušet.
Přeji pěkný den,
Soňa Kloudová

5

Re: Leukocyty

Dobrý den, moc děkuji za Vaši poradnu.  Dostanu vždy potřebné informace.  Po Vašem doporučení ověřit leukocyty ve spermatu byla zjištěna infekce ureaplasma. Já i partner nyní užíváme 10 dní ATB Deoxymykoin. Společně s ATB užíváme Wobenzym. Moje otázka je, jestli léčba ATB ovlivňuje kvalitu SPG a zda je tedy nutné čekat před zahájením dalšího pokusu ICSI.  Po neúspěšném pokusu ( faktor pouze andrologický ) chci mít jistotu, že uděláme potřebné. Moc děkuji!

6

Re: Leukocyty

Vážená paní Marcelo,
předně děkuji za potěšující slova. Jsem ráda, že byl odhalen problém a že se řeší. Mykoplazmata jsou obecně častou příčinou prostatitid a epididymitid a mohou tedy přispívat k nízké kvalitě ejakulátu.
Antibiotika opravdu mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií. Proto doporučuji tříměsíční pauzu po jejich dobrání a teprve následně IVF. Během této pauzy doporučuji zdravý životní styl a antioxidanty (případně můžete dopolnit i nějaký preparát obsahující L-arginin  a L-karnitin).
Držím Vám pěsti!
Soňa Kloudová