1

Téma: výsledek spermiogramu

Dobrý den,
je šance na přirozené početí při výsledku spermio?:
vzhled, zkapalnění a konzistence v normě
Objem 4 ml
pH 7,6
Koncentrace G/ml 60 mil (60.00)
progres motilita 35%, pomalá 15%, neprogres 5%, nepohyblivé 45%
Morfologie
Normální 4%
defekty O
Závěr: normozoospermie a teratozoospermie.
Gynekolog doporučil IUI. Zajímalo by mě zda se nám to může podařit i přirozeně a zda nemůže při IUI oplodnit vajíčko spermie "zdegenerovaná" a pokud je toho schopná zda to nepředstavuje nějaká rizika.
Předem děkuji za odpověď

2

Re: výsledek spermiogramu

Dobrý den,
nejsou mi bohužel moc jasné hodnoty ohledně morfologie spermií. Normospermii uvádíte 4% a defekty 0 (přitom 96% spermií by mělo být defektních). Dále pak nemám jasno v závěru vyšetření spermiogramu-závěr nemůže být současně normozoospermie (všechny parametry v normě) a teratozoospermie (snížená morfologie spermií). Pokud však se v ejakulátu opravdu nachází 4% spermií morfologicky normálních, měl by být závěr normozoospermie.
V takovém případě je jistě možné pokusit se o početí pomocí intrauterinní inseminace. Pokud však nechcete zbytečně ztrácet čas, doporučuji Vám ještě vyšetření interakce spermií s cervikálním hlenem (například PCT- poskoitální test). Toto vyšetření určí, zda je opravdu problém pouze v průniku spermií přes děložní hrdlo a objasní, zda má smysl ve vašem případě inseminaci provádět nebo zda je vhodné přistoupit k léčbě pomocí IVF. Ještě musím podotknout, že z hlediska posouzení pravděpodobnosti úspěchu je dobré provést také vyšetření integrity DNA spermií, která bývá vyjímečně snížena i u mužů se zcela normálním závěrem vyšetření spermiogramu.
Nyní k Vašemu dotazu ohledně možnosti oplození vajíčka patologickou spermií. Spermie se sníženou integritou DNA může oplodnit vajíčko, dříve č později však dochází k zástavě vývinu embrya. Běžně se tak stává a často to bývá asosiováno s aborty. Spermie, která je klasifikována jako morfologicky abnormální také může oplodnit vajíčko, pokud je schopná k němu docestovat a pokud má v pořádku akrozóm (tzn.veškeré předpoklady pro průnik do vajíčka). Neznamená to však, že taková spermie nemá v pořádku DNA a proto klidně může dojít k úspěšnému těhotenství.
Přeji Vám hodně štěstí,
Soňa Kloudová