1

Téma: Spermiogram - nutné řešení v CAR?

Dobrý den, absolvoval jsem spermiogram, snažíme se s partnerkou již dlouhou dobu o první dítě. Ona je v pořádku, horm.profil v normě, gynekologicky taky, ovuluje. Moje výsledky spermiogramu jsou: zkapalnění normální, konzistence, normální, aglutinace nepřítomny. PH 8, objem 2,2, koncentrace 17,5 mil/ml, morfologie: normální 5%, motilita - nepohyblivé 4O %, neprogresivní 30%, progresivně pomalé 30%, progr. rychlé 5%. Závěrem: astenozoospermie. Gynekolog nám vypsal žádanku do CARu. Je to dobrá volba? Máme obavy, aby nám tam nesdělili, že výsledky nejsou tak špatné pro využití jejich pomoci, i když na internetu jsem našel, že by některé výsledky sice odpovídaly WHO normě (kromě pohyblivosti), ale že norma se již musela hodně snížit oproti předchozím letům, což asi není dobré. Vitamíny (C, E,B komplex, zinek, atd.) již užívám dlouhodobě před spermiogramem. Je nějaká pravděpodobnost na početí přirozenou cestou? Děkuji, Zdeněk, 30 let.

2

Re: Spermiogram - nutné řešení v CAR?

Dobrý den pane Zdeňku,
závěrem vyšetření SPG je snížená pohyblivost spermií. Dále uvádíte, že se o dítě snažíte již dlouho. Pokud se o dítě snažíte déle než 1 rok, je určitě na místě navštívit odborníka, který se zabývá neplodností, tzn. doporučuji konzultaci v CAR.
Snížená pohyblivost spermií by mohla být příčinou, ale je nutné vyloučit i další příčiny, např. imunologické vyšetření partnerů.
Vždy říkám, že šance na přirozené početí existuje, pokud se v ejakulátu vyskytují spermie. Pokud je kvalita spermií snížená (o proti normám Světové zdravotnické organizace), šance se samozřejmě úměrně snižuje.
Vitamíny jsou dobrá věc, ale samy o sobě nestačí, stejně důležitá je i náprava životního stylu (zdrav strava, dostatečný spánek, nepít, nekouřit, vyhnout se stresu..), připomínám, že vliv na kvalitu spermií je třeba zkontrolovat až po 3 měsících od změny životosprávy.
Přeji hodně štěstí,
Soňa Kloudová