1

Téma: výsledek spermiogramu

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat, zda je možné počít dítě přirozenou cestou s následujícím výsledkem spermiogramu. Pochybnosti máme v kolonce koncentrace, kde je výsledek 5,3 mil/ml.
Ostatní údaje: objem 4,2ml, ph 7,7, celková pohyblivost 49%, progresivní pohyblivost A+B 44%, Morfologie: normální 41%, patologie hlavičky 26%, krčku 20%, bičíku 13%, patologické buňky 2, volné hlavičky 2, normální akrozom 50% 

Bohužel nám nedali výsledky v centru IVF, ale poslali je ke gynekolovi manželky, který konstatoval, že spermiogram na dnešní domu relativně v pořádku.

děkuji moc za Váš čas i odpověď S.

2

Re: výsledek spermiogramu

Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď. Vaše pochybnosti jsou zcela na místě. Konentrace je opravdu poměrně nízká, Váš gynekolog to zřejmě musel přehlédnout. Pouze pro Vaši informaci, v případě normálního výsledku vyšetření by koncentrace spermií měla být minimálně 15 mil/ml. Dále je lehce snížena i celková pohyblivost spermií. Ta by měla být minimálně 50%. Závěr tohoto spermiogramu je tedy oligoasthenozoospermie (nízká koncentrace a pohyblivost spermií).
Určitá šance na početí dítěte samozřejmě existuje vždy, když jsou v ejakulátu přítomny spermie. Jestliže je však některá z hodnot ve vyšetření SPG snížená, dá se předpokládat, že je ta šance nižší oproti normálnímu stavu. Jinými slovy- početí se může zadařit až po delsí době (nebo se zadařit nemusí). Ve Vašem případě je kvůli nízkému počtu spermií šance zřejmě nížší. Předpokládám, že se již nějakou dobu o těhotenství snažíte, doporučuji proto konzultaci s odborníkem zabývajícím se neplodností. V Brně můžete například využít možnosti bezplatné konzultace u pana doktora Texla, pro objednání volejte 549 523 211.
S pozdravem,
Soňa Kloudová

3

Re: výsledek spermiogramu

Dobrý den ještě jednou,
uvědomila jsem si , že jsem z nepochopitelného důvodu včera mylně uvedla hodnotu normy pro celkovou pohyblivost spermií. Ta není 50% ale 40%! Takže závěr spermiogramu je pouze snížená koncentrace spermií, oligozoospermie. Vše ostatní platí tak jak jsem napsala.
Přijměte prosím mou omluvu,
zdraví,
Soňa Kloudová