1

Téma: špatný spermiogram

Dobrý den,
vím, že toto je fórum pro muže, přesto doufám, že mi odpovíte
Obdrželi jsme výsledky spermiogramu, na který manžela můj lékař poslal po asi roce a půl snažení o otěhotnění.
Výsledek je opravdu tristní: závěr je Teratozoospermie Kryptozoospermie, v poznámce je napsáno: po centrifugaci nalezeno asi 10 nemotních spermií, všechny spermie patologické.
Může mít na tento stav vliv fakt, že 14 dní před vyšetřením manžel prodělal vážné horečnaté onemocnění.
Je v tomto případě možné vylepšit spermiogram (nějakými preparáty) až na tu úroveň, že by se nám podařilo přirozené otěhotnění?
Děkuji za odpověď.
Jana

2

Re: špatný spermiogram

Ještě jsem chtěla doplnit, že je nám oběma kolem 30i let, máme pětiletou dceru, s jejímž početím jsme neměli žádné problémy. SPG byl dělán po asi dvoudenní sex. abstinenci. Objem 2 ml.
Díky

3

Re: špatný spermiogram

Vážená Jano, děkuji za upřesnění informací.
Horečnaté onemocnění může mít skutečně vliv na zhoršení kvality ejakulátu ve smyslu snížení počtu, pohyblivosti a tvarové správnosti spermií. Takový efekt má zejména působí-li ve fázi vývoje spermií, čemuž by odpovídalo časové rozmezí, které udáváte. Je velmi individuální, jakým způsobem u kterého muže horečka zapůsobí. Nejčastěji se udává, že dojde ke snížení počtu spermií o +- 30%. Byly však zaznamenány případy, kdy tento pokles přesáhl i 90 %.
Závěr vyšetření ejakulátu Vašeho partnera je kryptozoospermie-to znamená, že je v něm tak nízký počet spermií, že jsou tyto objeveny až po centrifugaci (odstředění) ejakulátu. Když k tomu vezmu v potaz, že se o početí dalšího dítěte snažíte 1,5 roku, obávám se, že horečka nemusí být příčinou tak razantně snížené kvality ejakulátu Vašeho partnera.
Partner může vyzkoušet užívat antioxidanty (A, C, E, Selen, Zinek), případně některý z kompletních vitamínových doplňků. Může se pokusit nastolit zdravý životní styl, dostatečný spánkový režim a snažit se vyvarovat se stresovým situacím. Za tři měsíce po prodělaném horečnatém onemocnění bych dále doporučila kontrolní vyšetření spermiogramu, které prokáže, zda byla horečka příčinou patologického závěru. V případě zájmu se na toto vyšetření můžete objednat v naší laboratoři (549 523 257), provádíme je zcela bezplatně.
Početí dítěte přirozenou cestou před 5 lety bohužel nevypovídá nic o kvalitě ejakulátu Vašeho partnera v době před horečnatým onemocněním. Rozhodně Vám proto doporučuji navštívit odborníka věnujícího se léčbě neplodnosti. Můžete například využít bezplatné konzultace u pana doktora Texla (pro objednání volejte 549 523 211), který by Vám doporučil konkrétní preparáty pro zlepšení kvality spermií.
Přeji hodně štěstí,
Soňa Kloudová

4

Re: špatný spermiogram

Moc děkuji za odpověď, paní doktorko.
Jana