1

Téma: Výsledky spermiogramu - Oligoasthenoteratozoospermia

Dobrý deň, prosím, chcela by som sa Vás spýtať na výsledky spermiogramu môjho manžela. Má 34 rokov a ja 30rokov a snažíme sa o bábätko cca iba polroka. Jeho výsledky:
Objem - 4ml
pH - 8
Celkový počet spermií  - 32mil.
Koncentrácia spermií - 8mil.
Podiel motilných - 38mil.
Motilita A (progresívny pohyb) - 15%
Spermie s normálnou morfológiou - 3%
Patológia hlavičiek - 90%
Patológia stredných častí - 45%
Patológia bičíkov - 27%
Nález: Oligoasthenoteratozoospermia
miOXsys - vysoký stupeň intenzity redukčného stresu
Prosím, čo všetko vyššie uvedené konkrétne znamená a vedeli by ste nám poradiť, či máme šancu na prirodzené počatie, ak u mňa sa zdá byť podľa mojej gynekologičky všetko vraj v poriadku? Vopred ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

2

Re: Výsledky spermiogramu - Oligoasthenoteratozoospermia

Dobrý den, paní Niko,
koncentrace spermií (množství) je oproti normě snížená. Progresivně pohyblivých spermií by také mohlo být více - to je základní ukazatel šance na přirozené otěhotnění.
Morfologie spermií (tvar) je na hranici, je ale otázkou, zdali byl spermiogram vyšetřen podle WHO, obvykle to tak totiž nebývá.
Vysoký stupeň redukčního stresu znamená vysokou míru volných radikálů, které mohou pocházet z přítomné infekce (bylo by hodné dovyšetřit), případně mohou poškozovat DNA spermií a díky tomu pak snižovat šanci na otěhotnění.

Na závěr jednoduše, jste poměrně mladí, takže máte ještě čas. Poklud neotěhotníte do roka od doby, co jste se začali snažit (pravidelný pohlavní styk každé 2-3 dny), pak by bylo vhodné navštívit kvalitní centrum asistované reprodukce a doplnit vyšetření (i u vás).
Manžel může zkusit užívat vitaminy, selen, zinek, antioxidanty,...dobře spát, omezit stres, nekouřit, nepít...a když toto dodrží 3 měsíce, pak můžete očekávat nějaké zlepšení. Nové spermie se totiž tvoří zhruba 3 měsíce.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF