1

Téma: Spermiogram

Dobrý den, s partnerkou se v budoucnu chystáme kvůli špatnému spg na IVF. Mé hodnoty jsou: 5,5 mil. x 10 na šestou/ml, progres. pohyb 21 %, morfologie 0,8 %. DNA sp. 32 %. Jak byste prosím zhodnotila tyto výsledky, jsou moc špatné? Taky bych se chtěl zeptat, zda u vás máte novinku v podobě bludiště pro spermie, o které jsem tento týden četl. Děkuji za odpověď.

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, pane Honzo,
hodnoty spermiogramu nejsou moc dobré, určitě jsou indikací k IVF, ale určitě se s tím dá pracovat. Doporučila bych v každém případě metodu MACS, ideálně v kombinaci s PICSI. "Bludiště" pro spermie" (MFSS) nepoužíváme, protože máme jiné, účinnější metody výběru spermií. Při základním zpracování spermií jde zejména o to, aby se spermie oddělily od semenné plazmy a zároveň se, pokud možno, oddělilo co nejvíce nepohyblivých spermií. Mezi metody základního zpracování patří například swimm-up (nejstarší, dnes už se moc nepoužívá), gradientní separace spermií (používáme u nás) nebo mikrofluidní separace spermií (MFSS). Obecně se při těchto metodách vyberou dobře pohyblivé spermie, u kterých je sice vyšší pravděpodobnost, že i po funkční a genetické stránce budou v pořádku, ale není to určitě pravidlem. Z našich dlouhodobých výsledků víme, že spermie s fragmentovanou DNA se vyskytují téměř stejně často u mužů s normálními hodnotami spermiogramu jako u těch s patologickým spermiogramem. Je tedy důležité kromě základního spermiogramu vyšetřovat i integritu DNA spermií a na základě celkových výsledků se rozhodnout pro konkrétní metodu oplození - většinou ICSI. Samotnému oplození vajíčka může předcházet další výběr spermií - MACS (magnetické třídění spermií podle jejich skutečné životaschopnosti) a/nebo PICSI (selekce dobře zralých spermií se schopností vazby k vajíčku) - to je Váš případ.

Velmi důležité je ale zaměřit se i na to, co všechno Vám a partnerce před IVF vyšetří, jak monitorují stimulaci, jak mají vybavenou laboratoř, apod.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF