1

Téma: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobry den, prosim o vyjadreni a doporuceni dalsiho postupu ve snaze o dite.
Manzelka 37 let, vysetreni v poradku, AMH 2. Ja 32 let, muj spermiogram: celkový pocet sp. 300 mil., koncentrace 56 mil, celkem progresivní 65%, Normální spermie 0,2% (Defekt hlavicky 100%), spermie s fragmentovanou DNA 41%, zvýšená prítomnost leukocytu v ejakulátu. Je potřeba dodělat jestě nějaka vyšetření / přeléčit se nějak? Máme za sebou jedno neuspesne IVF (zamlkly potrat v 8. tydnu). Mockart dekuji za nazor a doporuceni.

2

Re: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobrý den, pane Martine,
můžete mi napsat ještě jak probíhala stimulace, jaké byly zvoleny metody oplození, event. zpracování spermií a jestli bylo provedeno PGT? Jak dopadla kultivace?

Děkuji

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobry den,
dekuji za odpoved.
Minimalni stimulace Femarou a Menopurem, zisk 5 vajicek, vsechna oplodnena, 2 se prestaly vyvijet, 3 vydrzely do 5 dne. Cerstvy ET se nepovedl (dle nas diky zavahani lekare), zamrazena 6. den jedna HB, posledni embryo k zamrazeni vhodne nebylo. Pak proveden KET, po nem zamlkly potrat v 8 tydnu a kyretaz.
Metoda oplozeni - ICSI, PGT provedeno nebylo.
Dle toho, co jsme si nacetli, by asi bylo nejvhodnejsi PICSI + MACS a taky PGT. Zajima me ale, jake sance s mym spermiogramem vubec mame na vlastni dite a jestli bych jeste nemel doplnit nejaka vysetreni (chlamydie etc.) i vzhledem k vyssimu vyskytu leukocytu. Popr. jestli i partnerka by si mela doplnit nejaka vysetreni, krome hormonalniho profilu, AMH a testu pruchodnosti vajecniku. Chteli bychom pred dalsim pokusem udelat opravdu maximum. Dekuji.

4

Re: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobrý večer, pane Martine,
v našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření - u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).

Dále se dá u Vás samozřejmě doplnit mikrobiologické vyšetření a hledat přítomnost infekce, ale často je fragmentace DNA u spermií zvýšená, aniž by byla jasná příčina.
Máte pravdu, že by ve Vašem případě bylo vhodné provedení MACS+PICSI, pokud by byla embrya vhodná k vyšetření, pak i PGT.

Minimální stimulace a použití antiestrogenů nepovažujeme za ideální postup, už vůbec ne v kombinaci s čerstvým transferem. Lepší by určitě byla "klasická" stimulace, kombinace Diphereline + Menopur/Pergoveris, během stimulace pravidelné kontroly FSH, LH a E2+ UTZ kontrola (min. 5., 8. a 11. den stimulace), odběr vajíček nejdříve 13., lépe 14. den. Často je třeba dle výsledků stimulaci i prodloužit. Pokud není stimulace provedena správně, odrazí se to na kvalitě vajíček.

Pokud máte zájem, můžeme Vám nabídnout nezávaznou a bezplatnou konzultaci v našem centru.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Re: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobry den a dekuji za vase doporuceni a za vas cas.
Manzelka ma vicemene vse vysetrene (krome imunologie) a v poradku. Ja jelikoz mam krome spatne DNA a morfologie i hodne bilych krvinek a zvysene pH, predpokladam, ze mikrobiologie ma smysl. Objednam se ted na kontrolni spermiogram i s tou mikrobiologii (chlamydie, urea- a mykoplazma) a snad nas to nekam posune. A jinak to budeme smerovat na IVF s PICSI a MACS.
Z vysledku te minimalni stimulace jsme byli nadseni a i pan doktor, pry 5 krasnych vajicek z minimalni stimulace je velmi dobry vysledek. A jelikoz se vsechny oplodnily, predpokladali jsme i, ze jsou kvalitni...ale tomu samozrejme nerozumime a nevime, jak se to posuzuje...no kazdopadne jsme meli dobry pocit, jak hezky to vyslo a nakonec se i podarilo otehotnet, ale pak se vse rozplynulo a musime zacit znovu.
Problem take je, ze kazda klinika ma svuj postup, ktery povazuje za nejlepsi a nam, jako laikum se tezko posuzuje, kdo ma pravdu a co je pro nas konkretni pripad nejlepsi :-(
Kazdopadne jeste jednou dekuji a preji hezky den.

6

Re: teratozoospermie + vysoká fragmentace DNA

Dobrý den, pane Martine,
nabídka bezplatné konzultace platí, takže pokud zvažujete další možnosti, pak si můžete přijít nezávazně poslechnout i jiný názor.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF