1

Téma: dna fragmentace spermii - lze poznat bez testu

Dobry den, chtela bych se zeptat zda je mozne poznat spatnou dna fragmentaci spermii i bez testovani? Jestli to lze poznat pri ivf pri oplozovani napr. u embryi ktera se vyviji pred transferem? Mame za sebou 2x ivf, 1x ket bez inplamtace embrya, 1x ket 6.tt spontanni potrat. Ja jsem dle lekaru zdrava. Partner dle posledniho spermiogramu astenozoospermie 11% pohyblivych, morfologie v norme. Cekame na vysledek dna fragmentace spermii, ale ten bude az v polovine ledna. 1.)  Jak se resi hodne spatny vysledek (nad 50%) tohoto testu? Opravdu je lepsi pouzit darcovskou spermii?  2.) Pokazde pri oplozovani jsme pouzili metodu picsi, odhali tato metoda spatnou dna spermie? Dekuji za odpoved.

2

Re: dna fragmentace spermii - lze poznat bez testu

A ještě bych chtěla doplnit otázku. Je to častá zkušenost z vaší praxe, že když je zhoršení pohyblivosti spermie tak se rovná že bude i zhorsena dna fragmentace spermie?

3

Re: dna fragmentace spermii - lze poznat bez testu

Dobrý den, paní Michaelo,
na první dotaz jsme Vám už odpovídali na uLekare.cz
DNA fragmentace spermií je parametr zcela nezávislý na ostatních parametrech, proto toto vyšetření považujeme za základní a jedno z prvních, které by mělo být provedeno před zahájením jakékoliv léčby.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF