1

Téma: Spermiogram

Dobrý den,
přítel (26) byl dnes na spermiogramu, já (24) jsem byla před měsícem na operaci z důvodu prasknutí cysty na vaječníku. O miminko se snažíme cca rok a čtvrt.
Přítel byl na urologii a po mikrobiologii mu zjistili ve spermatu streptoccocus, staphyloccocus a salmonelosu, dostal atb na 5dní. Po kontrolním odběru prý vše v normě (se streptokokem se léčil dlouho v krku - nějaká forma hlenu, kterou stále vykašlává) - dále nikdo neřešil. Krev prý také v pořádku. Spermiogram s odstupem cca 1 měsíc od doužívání atb a kontrolních odběrů. Stěžuje si, že nad pravým varletem cítí bulku a bolí ho ( na ultrazvuku řekli, že je to křečová žíla)

Dnes výsledek spermiogramu :
Sex. abstinence -3dny
Objem - 3ml
pH- 8,1

Barva - mléčná
Doba zkapalnění - méně než 60min
Viskozita - normální

Koncentrace spermií - 14mil./1ml
Celkový počet - 42mil./ejakulát

Molitida
Progresivní - 7%
Nepr. - 29%
Nepohyblivé -64%
Celková pohyblivost - 36%

Kulaté formy buněk - 11mil./1ml

Morfologie >= 4% morfologicky normálních tvarů spermií

Příměsy - bez příměsí

Výsledek : OLIGOASTHENOZOOSPERMIE

Prosím můžete nám pomoc ? Moc si nevíme rady, jak dál postupovat.

Mockrát děkuji.

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Moniko,
s těmito hodnotami spermiogramu je šance na přirozené početí výrazně snížená. Nejdůležitějším parametrem je progresivní pohyblivost spermií, která by měla dosahovat alespoň 32% (u vás 7%). Morfologie spermií dle mého názoru nebyla hodnocena podle doporučení WHO a nemohu tedy výsledek posoudit.
Varikokéla (křečová žíla v oblasti varlat) může být příčinou zhoršující se kvality spermií, v tomto případě lze doporučit i preventivní zamražení spermií pro případ, že by se výsledky zhoršovaly. Varikokélu lze i operativně odstranit, ale to jste jistě probírali při návštěvě urologa.
V každém případě doporučuji navštívit kvalitní centrum asistované reprodukce, kde by měli spermiogramu zopakovat a doplnit i vyšetření fragmentace DNA u spermií. Dále samozřejmě i kompletní vyšetření u vás. Dle výsledků pak specialista doporučí vhodný postup, s největší pravděpodobností půjde o IVF.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF