1

Téma: Úspěšnost IVF

Dobrý den, s partnerkou se chystáme podstoupit z důvodu snížené kvality spermií IVF cyklus. V centru, kde jsme byli na konzultaci, mají úspěšnost 30 % na transfer bez genetického vyšetření embryí, 50 % s genetickým vyšetřením a 40 - 45 % na jeden kompletní cyklus IVF. Chtěl bych se zeptat, zda jsou tyto ukazatele centra dobré, popř. lze v současné době dosáhnout i lepších výsledků v léčbě neplodnosti? Děkuji za odpověď.

2

Re: Úspěšnost IVF

Dobrý den, pane Danieli,
v současné době lze jednoznačně dosáhnout lepších výsledků. Např. v našem centru je úspěšnost na IVF cyklus v průměru 70% porodů.
Více si můžete přečíst zde https://www.sanatoriumhelios.cz/nase-uspesnost/

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Úspěšnost IVF

Dobrý den, s partnerkou jsme si důkladně prostudovali webové stránky, kde informujete o úspěšnosti IVF. Podle nás máte velmi dobré výsledky, proto zvažujeme konzultaci a případně IVF. Jen nás zarazila jedna věc. Na stránkách se zmiňujete o tom, že spolupracujete úzce se společností Genea v Austrálii, která je lídrem v IVF. Podívali jsme se tedy na jejich stránky, kde nás zarazilo, že úspěšnost IVF ve věku do 35 let let je cca 40 - 45 % porodů na transfer (viz https://www.genea.com.au/success-rates), zatímco u vás je to téměř až o 30 % více (https://www.sanatoriumhelios.cz/wp-cont … /10/12.jpg). Chtěli bychom se zeptat, jak je možné, že máte o tolik větší úspěšnost než klinika, která je jedničkou v IVF? Čím je to způsobeno? Děkujeme za odpověď.

4

Re: Úspěšnost IVF

Dobrý den, pane Danielli,
jsme rádi, že uvažujete o léčbě v Sanatoriu Helios.
Počítání úspěšnosti IVF cyklů je poměrně složitá záležitost a vzhledem k tomu, že v ČR neexistuje oficiální "žebříček" úspěšnosti IVF center, přestože existuje registr, kam se všechna data zadávají, je pro pacienta těžké se na základě šance na pozitivní výsledek v jednotlivých centrech rozhodovat.
GENEA má v rámci Austrálie data z registru, kde jsou výsledky všech klinik srovnány stejným způsobem. Výsledkem ale stále většinou bývá jen souhrnné číslo, které Vám příliš neřekne. Podobně udávají taková čísla i centra v ČR, pokud už nějakou úspěšnost uvádějí.
My jsme se před několika lety rozhodli, že chceme naše výsledky pacientům odhalit co nejvíce, a proto také aktuálně spolupracujeme se statistiky z MU v Brně. Data, na nějž jste poslal odkaz, jsou rozdělena do různých kategorií, ale vždy je srovnávána stejná šance pacientek. To znamená, že např. v grafu, na který odkazujete, měly pacientky v daném roce jen jeden KET - výsledek byl pozitivní nebo negativní a jsou srovnány dvě skupiny pacientek podle věku. 1. KET je ale vždy to nejlepší embryo, proto je samozřejmě rozdíl, kdybychom to např. srovnali se všemi transfery, které v daném roce proběhly. V takovém případě je ale problém v tom, že tzv. mícháme jablka s hruškami, protože budeme současně počítat pacientku, která měla 1 embryo a takovou, která jich měla třeba 5 a 5x nebyla v daném roce úspěšná. To se sice moc často nestává, ale taková skupina je vzájemně těžko porovnatelná. Jak v našich výsledcích můžete vidět, většina pacientek u nás během roku absolvuje jeden transfer, proto pak "srovnání" v různých kategoriích vždy provádíme ve skupině těch pacientek, které měly 1 transfer.

Nevím, zda Vám takto má odpověď stačí. Jednoduše řečeno, pokud nebudou počítat všichni všechno stejně, tak se nedá porovnávat nic smile Ale je úplně klidně možné, že naše výsledky jsou lepší než výsledky společnosti GENEA. My z jejich postupů vycházíme, využíváme nejmodernější technologie, zkušenosti...ale konečný výsledek ovlivňuje ještě celá řada dalších faktorů.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF