1

Téma: Oligozoospermie

Dobrý den, snažíme se o miminko a partner byl na spermiogramu. Partnerovi je 36 let a je silný kuřák. Mně bude letos 38 a již mám z prvního manželství 12ti leté dítě.

Prosíme o vysvětlení 

Vzhled: normální
objem: 3,4 ml
Doba zkapalnění: normální
Aglutinace: 0,00

Koncentrace spermií: 2 mil/ml
Celková motilita: 50%
Progresivní poh: 40%
Na místě:   10%
Bez pohybu:  50%
Mortofologie:  96% patol. Forem

Příměsy:  Kulaté buňky: NE
epitelie: Ne
detrius: Ne    gelové částice: Ne

Závěr: Oligozoospermie

Moc děkuji a přeji pěkný den

2

Re: Oligozoospermie

Dobrý den, paní Hano,
výsledek spermiogramu není příliš příznivý, především koncentrace spermií 2mil/ml je velmi nízká. V takovém případě je šance na spontánní otěhotnění velmi malá. Navíc ve Vašem věku už se také plodnost poměrně rychle snižuje.
Doporučuji na nic nečekat, vyhledat kvalitní centrum asistované reprodukce, doplnit potřebná vyšetření u Vás i u partnera a podle výsledku volit efektivní postup IVF. Bylo by velmi vhodné, kdyby Váš partner přestal kouřit, jistě by to mělo příznivý vliv na kvalitu spermií.
Jen si dobře rozmyslete, kde se budete léčit. Centra se mezi sebou velmi liší a ne všude dostanete za stejné peníze totéž.
Můžete jen pátrat a zjišťovat si informace, obejít více center a porovnat si nabídku. Pak se teprve rozhodujte, kde se budete léčit. Praxe je většinou taková, že jako první si páry vybírají CAR, který mají nejblíž. Že je v přístupu, postupech a výsledcích CAR rozdíl, začnou zjišťovat až po několika neúspěšných cyklech, často ve vysokém věku, bez peněz, bez další energie a chuti něco dál podnikat...

V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření - u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp). Podle výsledků pak efektivně volíme postup IVF.

Možná ne všechna vyšetření spermií, metody zpracování a oplození při IVF bude možné realizovat. Koncentrace spermií je velmi nízká, záleží i na celkovém objemu ejakulátu.

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (24.4.2019 17:16:39)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF