1

Téma: Je nějaká šance?

Dobrý den, je pravda, že při snížené morfologii spermií ( u muže hodnota 2,5 %) je zvýšený výskyt chromozomálně abnormálních spermií? Tvrdila nám to lékařka na konzultaci v CAR. V případě IVF prý musíme podstoupit preimplantační diagnostiku, jinak je velmi malá naděje na úspěch. Ostatní hodnoty spermiogramu jsou v pořádku, DNA fragmentace je 11 %.

2

Re: Je nějaká šance?

Dobrý den, paní Aleno,
je pravda, že co se týká spermiogramu, často se jednotlivé defekty kumulují. A skutečně u spermií s chromozomálními abnormalitami je značně zvýšená pravděpodobnost, že nebudou vyvinuté správně a tudíž ani morfologie, případně pohyblivost, nebudou odpovídat normě. Určitě bych ale nezobecňovala, že každá morfologicky abnormální spermie nese nějaký genetický defekt. Hodnota morfologie 2,5% v kombinaci s normální koncentrací a pohybem je pro provedení ICSI naprosto běžná.
Na druhou stranu ale neznám Vaši partnerskou anamnézu - zejména, kolik je Vám let a jaká vyšetření, případně pokusy IVF už proběhly. Pokud máte možnost provedení PGT, je to rozhodně postup, který může výrazně zkrátit Vaše čekání na zdravé těhotenství.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Je nějaká šance?

Můj věk je 32 let, věk partnera 33 let. Máme za sebou všechna možná vyšetření včetně genetiky a imunologie - vše v normě. Bude to naše 1. IVF, PGT si však asi nebudeme moct dovolit - platili bychom přes 50 tisíc a navíc výsledek i tak není stoprocentní. Prý až kdyby se opakovaně nedařilo, bylo by možné uvažovat o úhradě PGT přes pojišťovnu.

4

Re: Je nějaká šance?

Dobrý den, paní Aleno,
máte pravdu, že k úhradě PGT zdravotní pojišťovnou je třeba indikace. S Vašimi výsledky a ve Vašem věku je ale jistě šance na úspěšné těhotenství velká. Jen si dobře vyberte centrum, kde se budete léčit. Za velmi podstatné považuji kontroly s odběry krve a UTZ alespoň 3-4x během stimulace, dobře načasovaný odběr vajíček (ne před 13. dnem stimulace), dobře vybavenou embryologickou laboratoř se zkušenými embryology a důležité je také správné načasování transferu - transfer v přirozeném cyklu zvýší šanci na úspěch.

Přeji Vám hodně štěstí

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF