1

Téma: Viskozita spermatu

Dobrý den, s manželem jsme byli minulý týden na inseminaci a z výsledku spermiogramu vyšlo, že zkapalnění spermatu a viskozita jsou abnormální. Pan doktor říkal, že to zřejmě mohlo ovlivnit i nižší pohyblivost spermií (míváme kolem 45 % progr., naposled jen 15 %). Čím může být způsobena abnormální viskozita? Na internetu jsem četla, že příčinou bývá nějaká infekce urogenitálního traktu, která způsobuje enzymatické poruchy (např. prostatitida). Manžel však žádné obtíže nemá, existuje ještě jiná možná příčina a je možné tuto poruchu léčit?

2

Re: Viskozita spermatu

Dobrý den, paní Zuzano,
zvýšená viskozita (pokud není extrémní) nepředstavuje žádný problém. Sperma by mělo být pro inseminaci zpracováno ideálně metodou gradientní centrifugace, kdy se veškerá viskózní semenná plazma odstraní a nahradí se médiem pro spermie. Pohyblivost spermií je potom důležité zhodnotit v tomto zpracovaném vzorku. Pohyblivost po zpracování by měla být alespoň 70% progresivně pohyblivých spermií.
Zvýšená viskozita se skutečně občas objevuje v souvislosti s různými infekcemi, ale někdy se také může jednat o mnohem jednodušší příčinu a to nedostatečný příjem tekutin nebo stres.
Před příštím odběrem doporučuji manželovi zvýšit pitný režim a důsledně dodržet pohlavní abstinenci 2-3 dny před odběrem. Pokud mu není příjemné provádět odběr na klinice, zkuste se domluvit na odběru doma. Pokud by ani potom pohyblivost po zpracování nedosahovala alespoň 50% progresivních spermií, doporučuji zvážit IVF.

S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl

3

Re: Viskozita spermatu

Dobrý den, ve výsledku rozšířeného spermiogramu máme uvedeno, že DNA integrita spermií je 3 %. Co to prosím znamená a můžeme s touto hodnotou podstoupit IVF? Jinak ostatní hodnoty spermiogramu jsou: koncentrace 39 mil./ml, progres. pohyb 37 %, morfologie 3 % Právě nízká hodnota morfologie je důvod, proč nám bylo doporučeno umělé oplodnění.

4

Re: Viskozita spermatu

Dobrý den, paní Petro,
výsledek integrity DNA spermií se obvykle udává jako podíl spermií s porušenou DNA. Ve Vašem případě to tedy znamená, že je ve vzorku 3% vadných spermií. Z hlediska IVF je takový výsledek zcela v pořádku.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF