1

Téma: Je nejaka sanca prirodzenou cestou???

Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Nakoľko máme s manželom už jedno dieťa, počaté bez väčších problémov, a teraz sa nám už viac ako rok a pol nedarí, bol manžel na spermiograme s výsledkom ashtenotherazoospermia.
Základný spg :
objem - 3,0 ml
Farba - nepriehľadná
skvapalnenie - min30
Viskozita - zvýšená
pH - 8,2
Ostatné bunky - viac
Zhlukovanie spermií - 25-30%
Koncentrácia - 66,0 mil/ml
Celkový pohyb - 45 %
Rýchlo progresívne - 3%
Pomaly progresívne - 18%
Neprogresívne - 24%
Imobilné - 55%
Stupeň progresivity 1-2
Indes mitility - 69

Morfológia
Normálne 0,5%
Abnormálne 99,5 %
TZI faktor - 1,8
Patológia hlavičiek - 100%

Záver - koncentrácia spermií v norme
Motilita - redukovaná
Morfológia - patologická

Je tu nejaká šanca na otehotnenie prirodzene, prípadne o by ste nám odporučili. Manžel nefají, je celiatik a športovec.
Ako je možné, že s prvým problém nebol, a jeho spermiogram je taký zlý? Je nejaká šanca zlepšenia morfológie? prípadne aké prípravky doporučujete.
Dakujem

2

Re: Je nejaka sanca prirodzenou cestou???

Vážená paní,
Popisujete, že se již rok půl neúspěšně snažíte o početí. Právě patologický závěr speriogramu, který byl Vašemu partnerovi zjištěn, velmi pravděpodobně může být příčinou/jednou z příčin. Pohyblivost i tvar (morfologie) spermií a ostatní ukazatele spermiogramu jsou ovlivněny mnoha faktory. Kvalita spermiogramu během života kolísá, v závislosti na faktorech, které ovlivňují vývin spermií. Pokud již manžel dodržuje zdravou životosprávu, bylo by vhodné, aby se ještě vyhýbal stresu a dostatečně spal. Jako vitamíny můžete zkusit antioxidanty nebo některý kompletní vitamínový preparát. Někomu pomohou také preparáty obsahující Tribulus terestris nebo L-arginin. O jejich používání je však vhodné poradit se s lékařem.
Šance na početí existuje téměř vždy, nicméně v případě patologického závěru vyšetření speriogramu bývá časno snížená.
Po jeden a půl-roční neúspěšné snaze o početí by bylo nejvhodnější zkonzultovat celou záležitost s odborníkem věnujícím se neplodnosti. Patologický závěr spermiogramu totiž nemusí být jedinou příčinou nezdaru. Pokud máte zájem, objednejte se na konzultaci na naší klinice k panu doktoru Texlovi. Poradí Vám i obhledně doplňků stravy pro zlepšení  spermiogramu.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Soňa Kloudová