1

Téma: výsledek spermiogramu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je s těmito výsledky spermiogramu možné přirozeně otěhotnět. S manželkou se o dítě nesnažíme až tak dlouhou dobu (asi 7 měsíců), nicméně po půl roce snažení jsem byl na doporučení jejího gynekologa na spermiogramu. Výsledky nejsou tak podrobné jako u některých mužů, kteří se Vás zde na fóru také ptají na možnost přirozeného početí.

objem: 3,3 ml
počet v 1 ml: 13 mil.
pohyblivost 13% (bližší údaje o progresivitě nejsou uvedeny)
doplňující informace: ČETNÉ LEU
o morfologii nejsou zmínky, tak nevím, zda jí přítomnost LEU nějak výrazně mění???

Manželka tyto výsledky konzultovala se svým gynekologem, který jí sdělil, že mám v těle pravděpodobně zánět a ten je nutný nejprve vyléčit. Jsem objednaný k urologovi, dával jsem vzorky moči, výsledky zatím neznám, léčbu prozatím nepodstupuji.

Chtěl jsem se Vás tedy zeptat, zda je možné, že by přítomnost zánětu v těle mohla razantně ovlivnit výsledky spermiogramu a po jeho odléčení bych mohl dosáhnout normy nebo alespoň takového výsledku, který umožňuje přirozené početí? Subjektivní potíže žádné nepociťuji (bolest), pouze chodím častěji močit a pravděpodobně mám chronickou rýmu (není potvrzená lékařem, nicméně tyto obtíže mám celoročně).

Manželčin gynekolog chce po odléčení zánětu provést kontrolní spermio a následně se rozhodně jakou cestou se vydáme. Po zjištění výsledků spermia jsem se snažil změnit životosprávu: výrazně jsem omezil kouření (cca 3 cigarety týdně), taktéž alkohol (pouze pivo o víkendu), užívám vitamínové doplňky (B, selen, zinek, C, E, koenzym Q10 - vyčtené z internetu, tak snad to nepřeháním), ráno se sprchuji studenou vodou a také zdravější strava. Tato doporučení mám vyčtená z diskuzí, tak se chci zeptat, i vás jako odborníka, zda by tyto snahy také mohly vést ke změně.

Doplňující informace: je mi 32, manželce 29 let, manželka je v pořádku, má pravidelnou menstruaci i ovulaci (kontrolovanou ultrazvukem). Pohlavní abstinence před vyšetřením byla 4 dny, ejakulát byl kompletní.

V případě, že by se výsledky nezlepšily jaké další kroky byste nám doporučila? Předem děkuji za nezávislý názor a vaše rady. Jirka

2

Re: výsledek spermiogramu

Dobrý den Jirko,
co se týče Vašeho dotazu na možnost otěhotnění- nejsem bohužel schopná dát Vám objektivní odpověď pokud spermiogram není adekvátně vyšetřen. Jak správně uvádíte, postrádám údaj o morfologické správnosti spermií a podrobnější vyšetření motility a celkového počtu spermií. Z výsledků které mám k dispozici je zřejmé, že je mírně snížená koncentrace spermií (počet) a velmi snížená motilita (pohyblivost) spermií. Na základě těchto dvou faktů se dá předpokládat, že pravděpodobnost otěhotnění je snížená. Vzhledem k přítomnosti kulatých buněk v ejakulátu je také pravděpodobné, že se v ejakulátu zvýšila koncentrace volných radikálů a může být poškozená i DNA spermií. Případný zánět má samozřejmě negativní vliv i na tvar spermií.
Doporučuji počkat na výsledky urologického vyšetření a jejich případné přeléčení.
Naprosto souhlasím s Vaší úpravou životosprávy (až na ty tři cigarety týdně - navrhuji raději každou z nich vyměnit za jedno večerní pivo ve všední dny;) ). Správně jste zařadil do stravy antioxidanty, myslím, že po dobrání antibiotik by tento režim mohl výrazně dopomoci ke zlepšení stavu. Ještě bych doplnila, že je velmi důležité nestresovat se a dostatečně spát.
Po přeléčení problému doporučuji znovuvyšetření spermiogramu po třech měsících, v této době by se již neměly v ejakulátu vyskytovat spermie negativně ovlivněné nemocí či antibiotiky a měl by se už také dostavit pozitivní efekt změny životosprávy.
Věřím, že pozitivní efekt se dostaví, pokud ne, doporučuji konzultaci s odborníkem věnujícím se neplodnosti pro doporučení dalších přípravků. Existují ještě jiné preparáty na povzbuzení tvorby spermií, jako jsou například energizéry obsahující L-arginin a L-carnitin, nebo přípravky které jsou svým obsahem přímo určeny pro podporu tvorby spermií a obsahují tyto látky i v přímé kombinaci s antioxidanty.
Přeji Vám hodně štěstí,
Soňa Kloudová

Naposledy upravil: Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D. (23.9.2013 19:18:49)

3

Dobrý den,

velmi děkuji za konzultaci a rady. Trochu mě jako laika zaskočila informace, že výskyt LEU v ejakulátu může poškodit i DNA spermií. Znametá to, že s takovýmto poškozením spermií nemůže dojít k otěhotnění ? Nebo v případě, že by se to povedlo, může být ohrožen plod (riziko nějakého následného postižení)?

Rád bych znal ještě Váš názor, zda se snažením o otěhotnění raději vyčkat až po odléčení nebo se i nadále snažit (zda opravdu existuje riziko poškození plodu, popř. jiná rizika v případě, že by s takovouto diagnózou k oplodnění došlo).

S pozdravem, Jirka

4

Dobrý den Jirko,

Snížená integrita DNA se vyskytuje velmi často právě se zvýšeným podílem leukocytů v ejakulátu.  Není to však pravidlem a proto pokud nemáte integritu DNA spermií vyšetřenou, není nutné dělat ukvapené závěry. Pokud by byla integrita DNA spermií byla snížená, může dojít k oplození vajíčka, vývoj embrya se však obvykle po čase zastaví-buď již v prvních dnech, nebo později v raných fázích těhotenství. Snížená integrita DNA bývá například někdy zjištěna u párů s opakovanými potraty. Některé studie dávají sníženou integritu DNA do souvislosti i s vývojovými defekty plodu, osobně si ale myslím, že toto tvrzení nebylo ještě dostatečně podloženo.

Můžete si například nechat vyšetřit integritu DNA spermií na některých z pracovišť věnujících se léčbě neplodnosti, v případě zájmu, lze i u nás. Pokud by byla integrita DNA spermií snížená, je lepší vyčkat minimálně 3 měsíce po doléčení (za tuto dobu se kompletně obmění spermie). Po tuto dobu bych zařadila do stravy antioxidanty. Podotýkám, že i antibiotika mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií a jejich případný negativní vliv se může projevovat také  po dobu 3 měsíců od dobrání.

Doporučuji po doléčení nemoci vyšetřit spermiogram a integritu DNA spermií a zkonzultovat výsledky s odborníkem + případně po třech měsících zopakovat vyšetření.

S přáním všeho dobrého,

Soňa Kloudová