1

Téma: rozdílná varlata

Dobrý den,
mám dotaz předem píši že mám dvě dcery s různými ženami, vždy otěhotnění na první nebo druhý pokus. S druhou současnou manželkou se po druhé dceři 3 roky, snažíme rok a půl snažíme o další dítě bohužel nyní již 3x samovolný potrat každý po asi tři čtvrtě roce. Nyní vyšetření na trombofonní mutace a genetika v Genetu vše v pořádku. Nyní bude následovat imunologie. v Imunia. Ale proč píši mám jedno varle jakoby rozplyzé - nepevné,jen jako nadvarle a něco, narozdíl od druhého. Druhé větší pevné s nadvarletem. Nikdy jsem tomu vzhledem k párovosti orgánů nevěnoval pozornost. Může to mít při již dvou dětech a dalších třech počatých bez problému vliv na potraty? Co mám případně absolvovat za vyšetření pro ujištění, že je či není něco v pořádku? Já 39 manželka 29 let dcery 9 a 3 roky.
Děkuji

2

Re: rozdílná varlata

Dobrý den,
je dobře, že podstupujete imunologické vyšetření. Vzhledem k opakovaným potratům doporučuji určitě vyšetřit integritu DNA spermií. Ta, pokud je snížená, bývá také častou příčinou potratů. Další cestou jak snížit riziko potratu je preimplantační genetické vyšetření embryí po IVF. Na naší klinice máme s touto metodou velmi dobré zkušenosti a navíc je tato metoda hrazena některými zdravotními pojišťovnami.
Již jsem tu několikrát zmiňovala, že kvalita spermií se s časem mění, vývoj spermií trvá 3 měsíce a proto i plodný muž  může mít po určité době s plodností větší či menší potíže.
K vašemu problému ohledně asymetrie varlat- já nejsem urolog ani sexuolog, ale ze zkušeností, které mám z praxe vím, že i muži s jedním funkčním varletem mohou mít normální výsledek spermiogramu a jsou zcela normálně plodní. Je důležité si uvědomit, zda je Vámi popisovaná rozplizlost varlete trvalým jevem, nebo zda jste to zjistil někdy v nedávné době. V prvním případě pro klid duše a ve druhém případě neprodleně navštivte urologa, který provede pohmatové či ultrazvukové vyšetření a doberete se tak snadno možné příčiny Vašeho problému. Některá onemocnění mohou mít vliv na funkční kvalitu spermií, mohou způsobovat i tvorbu autoprotilátek proti spermiím nebo snižovat integritu DNA spermií. Oba faktory pak mohou být dány do souvislosti s potraty.
Přeji Vám hodně štěstí,
Soňa Kloudová

Naposledy upravil: Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D. (28.8.2013 18:26:34)