1

Téma: Dárcovské spermie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, podle jakých parametrů si můžeme vybrat dárce spermií. Je to např. výška nebo barva očí? Příští IVF bychom totiž vzhledem k předcházejícím dvěma neúspěšným cyklům  a partnerově katastrofálnímu spermiogramu (konc. 28 mi./ml, progr. pohyb 52 % jsou sice v normě, ale defekt hlaviček je 100 %, celk. morf. 0,4 % a fragmentace 34 %!!!) chtěli zkusit tento postup. Můj věk 33 let, všechna vyšetření v pořádku.

Děkuji za odpověď.

2

Re: Dárcovské spermie

Dobrý den, paní Diano,
nemyslím si, že by byl výsledek spermiogramu tak katastrofální, že by bylo potřeba toto řešení, ale neznám Vaši historii. Jak vypadal Váš IVF cyklus? Jak jste se stimulovala - čím, jak dlouho, kolik kontrol, jak se vajíčka oplozovala, jak se oplodnila, jak se vyvíjela embrya...?
Každé centrum má jiné parametry, u nás vybíráme především podle krevní skupiny partnera, pak samozřejmě barva očí, vlasů, typ postavy,...

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Během stimulace jsem aplikovala Diphereline a Menopur, ultrazvukové kontroly 2  v rámci stimulace, odběr oocytů proběhl 14. den cyklu. Při oplozování jsme volili na doporučení lékaře MACS a PICSI. 5. den mně bylo vložena 1 expandovaná blastocysta kvality AB kvality, šestý den zamrazeny 3 hatchující blastocysty kvality BB, BA a AC. Před zamrazením ještě provedena biopsie, genetické vyšetření ukázalo chyby v chromozomech u všech embryí. My s partnerem máme za to, že je to právě kvůli těm 100 % defektům hlaviček a vysokému poškození DNA, tudíž ani jedna spermie není v pořádku, proto ten neúspěch. I Když nevím proč nás na to centrum neupozornilo.

4

Dobrý den, paní Diano,
během stimulace by určitě měly probíhat i odběry krve na stanovení hladin hormonů a odpověď vaječníků. Podle toho pak stimulaci řídit.
MACS + PICSI je ve Vašem případě na místě a tyto dvě metody by měly eliminovat značné množství spermií s poškozenou DNA, MACS i morfologicky abnormální spermie. 34% spermií s fragmentovanou DNA je sice patologický výsledek, ale ne zase takový, že by spermie měly být úplně nepoužitelné, po MACS a PICSI se fragmentace ve zpracovaném vzorku opravdu velmi zlepší. Stejně tak morfologie. Při vyšetření se hodnotí 200 spermií, u těch bylo nalezeno sice pouze 0,4% morfologicky normálních spermií, ale při koncentraci 28 mil/ml je velmi pravděpodobné, že je morfologicky normálních spermií je pro použití dost.

Máte oba vyšetřenu i genetiku?

Pokud vznikají kvalitní embrya ve stádiu blastocysty, ale jsou geneticky chybná, můžete zkusit variantu, kdy oplodníte polovinu vajíček dárcovskými a polovinu partnerskými spermiemi. Dvojí kultivace by pak mohla ukázat, jestli je problém skutečně ve spermiích. A stále je ještě šance, že to dopadne lépe i s partnerovými spermiemi a nebudete muset embrya ze spermií od dárce použít. Pro tuto variantu by ale mělo být dostatečné množství vajíček, aby bylo možné obě kultivace porovnat.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF