1

Téma: Vyhodnocení spermiogramu

Dobrý den, s manželkou se snažíme již nějakou dobu přirozeně počít. Proto jsem absolvoval vyšetření spermiogramu. Výsledek je uveden Teratozoospermia. I přesto to mi bylo řečeno, že spermiogram je "ok"a že je možné 100% šance přirozeně počít. Mohl bych znát Váš názor na níže uvedené výsledky (hlavně podíl normálních spermíí) a případně doporučit způsob, jakým by mohlo dojít ke zlepšení? (pokud takový existuje?) Či jestli je na čase podniknout další případné kroky (vyšetření apod.)?

Mockrát děkuji

Parametr    Naměřené hodnoty    Referenční hodnoty
Zkapalnění    Normal    Normální
Viskozita    Normal    Normální
Objem [ml]    2,2    >= 1,5 ml
Koncentrace spermií [x106 v ml]    124,8    >= 15x106 ml
Celkový počet spermií [x106 v ejakulátu]    274,6    >= 39x106 ml
Aglutinace    Ne    Ne
Celkový pohyb [%]    84,5    >= 40 %
Progresivní pohyb [%]    73,3    >= 32 %
Podíl normálních spermií [%]    1,8    >= 4 %
   Patologie hlavičky spermie    98,2    -
   Patologie krčku a střední část    0,0    -
   Patologie bičíku    0,0    -
Přítomnost dalších buněk:       
Nezralé zárodečné buňky spermií    Ne    -
Leukocyty    Ne    Ne
Erytrocyty    Ne    Ne

2

Re: Vyhodnocení spermiogramu

Dobrý večer, Tome,
výsledky nejsou úplně v pořádku v parametru morfologie, tedy správného tvaru spermií. Výsledek se mi ale nezdá dobře vyhodnocený. Spermie mají obvykle chyby na hlavičce, střední části i bičíku (v různém poměru), ale všechny Vaše spermie mají chybu jen na hlavičce...to je dost nepravděpodobné.
Doporučuji zopakovat spermiogram v laboratoři, kde vyhodnocují ejakulát sperávně dle WHO 2010 a současně bych doplnila test fragmentace DNA spermií https://www.sanatoriumhelios.cz/funkcni-testy-spermii/, event. test na autoprotilátky, ideálně i PCT test.
Nevím, kolik je Vám a partnerce let...

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Dobrý den, mám podobný problém - podíl normálních spermií 1,5 %. Znamená to tedy, že zbývajících 98,5 % má špatnou DNA? Nedávno jsem v radiu poslouchal rozhovor o neplodnosti mužů a zmiňovali tam, že příčinou špatných spermií může být elektromagnetické záření. Myslíte si také, že může problém právě v tomto? V případě že ano, myslíte, že by mohlo pomoci nošení antiradiačního spodního prádla vyrobeného ze stříbra a bavlny, které tyto vlny odráží? Prý to funguje jako Faradayova klec.

4

Dobrý den, Karle,
výsledek spermiogramu a hodnocení morfologie (tvaru spermií) - tedy ve Vašem případě 1,5% morfologicky normálních spermií, s poškozením DNA nesouvisí. Pro zhodnocení míry fragmentace DNA u spermií je potřeba přímo toto vyšetřit. Je to velmi důležitý ukazatel funkce spermií https://www.sanatoriumhelios.cz/funkcni-testy-spermii/
I při normospermii a velmi dobrém spermiogramu můžete mít velmi poškozenou DNA spermií.
Prádlo se stříbrem Vám nepomůže smile ale míru působení záření můžete např. ovlivnit tím, že nebudete nosit v kapse mobil, záleží totiž i na vzdálenosti od zdroje záření.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Dobrý den , jmenuji se René, můžete mi říct něco k mým výsledkům ? Je mi jasné , že nejsou dobré , ale nevím jak moc na možnost početí. Bude mi 46 let

Základní makroskopické vyšetření
Objem: 5 ml (≥ 1,5 ml dle normy WHO)
pH: 8 (≥ 7,2 dle normy WHO)
Vzhled: šedavě opalescentní
Viskozita: norma
Koncentrace spermií a vyšetření motility
Koncentrace: 31 mil/ml (≥ 15 mil/ml dle normy WHO)
Pohyblivost celková 10% (≥ 40% dle normy WHO)
Pohyblivost progresivní 5% (≥ 32% dle normy WHO)
Pohyblivost neprogresivní 5%
Imobilní spermie: 90%
Morfologické vyšetření
Norma: 4 % (≥ 4% dle normy WHO)
Závěr: Asthenozoospermie-snížený podíl progresivních spermií

děkuji

Naposledy upravil: rjar611 (18.3.2021 19:20:02)

6

Dobrý den, René,
90% Vašich spermií je nepohyblivých, tudíž šance na přirozené početí je velmi malá. Při tomto výsledku by měla být ještě vyšetřena vitalita - zda jsou spermie jen nepohyblivé, nebo mrtvé.
Pokud jsou v ejakulátu nějaké spermie, nelze přirozené otěhotnění nikdy vyloučit, nicméně v tomto případě je šance velmi malá a tento Váš výsledek je indikací u umělému oplodnění.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF