1

Téma: Vliv očkování proti COVIDU na spermiogram

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít očkování na COVID - 19 vliv na zhoršený spermiogram. V příštím měsíci bychom měli podstoupit IVF, nicméně příští týden by se měl jít přítel očkovat, z čehož mám z toho trochu obavy. U některých jedinců se totiž po očkování objeví horečka, což může mít negativní vliv na hodnoty spermiogramu. Také se bojím toho, aby očkovací látka neovlivnila strukturu DNA spermií. Co byste doporučili?

Děkuji za odpověď.

2

Re: Vliv očkování proti COVIDU na spermiogram

Dobrý den, paní Markéto,
předem je třeba říci, že v současnosti teprve probíhá výzkum hodnotící vliv vakcinace proti covid-19 na mužskou plodnost. Relevantní data budou k dispozici možná koncem tohoto roku.

Obecně se ale z mechanismu účinku vakcíny nepředpokládá, že by samotná vakcinace měla mít jakýkoli vliv na plodnost. Samozřejmě je tu možnost reakce organismu na očkování - nejběžnější je bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zvýšená teplota nebo horečka se objevuje méně často (a to zejména až po druhé dávce očkování). Osobně si myslím, že co se týká tvorby spermií je mnohem rizikovější prodělání nemoci než očkování.

Odpověď na možné ovlivnění DNA spermií mRNA vakcínami (vakcíny firem BioNTech/Pfizer a Moderna) je zcela jednoznačná - určitě ne. V lidských buňkách probíhá překlad genetické informace pouze ve směru z DNA do RNA, nikdy ne naopak. Podání RNA tedy nemůže DNA ovlivnit.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF