1

Téma: Spermiogram

Dobry den, byl jsem na vysetreni, spermiogram s naslednymi hodnotami:
Obsah ml 2,5
Koncentrace 12mil/ml
Motilni 3
Nemotilni 9
Motilita abc 25%
Patologie 92%
Liquifikace +
Vzhled ciste
PH 8
Je to opravdu tak beznadejne jak mi tvrdil dr? Pry si mame adoptovat..? Trochu divne jednani, jsem rozhozen, pritelkyne se chce rozejit, ze chce vlastni deti.
Jinak jsem zdravy, zadne zdrav komplikace. Jde s tim neco udelat? Od dr. zadne doporuceni.
Dekuji.

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, pane Martine,
předně Vás i Vaši partnerku chci uklidnit, že podobné hodnoty spermiogramu má celá řada mužů, kteří vlastní děti mají. Reakce lékaře je velmi neprofesionální...
Spermiogram by měl být zhodnocen alespoň 2x, aby se z něho daly dělat závěry. Zkuste teď 3 měsíce omezit stres, dobře spát, nekouřit, užívat potravinové doplňky ve formě komplexních vitamínů + selen, zinek,...a za 3 měsíce vyšetření zopakujte. Nové spermie se tvoří zhruba 3 měsíce. Ale doporučuji vyšetření v jiné laboratoři, tato spermiogram hodnotit neumí.
Pokud by byly hodnoty podobné a otázka otěhotnění je pro vás aktuální, pak doporučuji navštívit kvalitní centrum asistované reprodukce a podstoupit umělé oplodnění s metodou ICSI, event. MACS a PICSI (bylo by pak dobré doplnit další testy spermií).
Záleží ale také na Vašem věku a věku Vaší partnerky.
A ještě poznámka na závěr, pokud jsou v ejakulátu přítomny spermie, nelze nikdy vyloučit ani přirozené otěhotnění, i když šance je snížená.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Spermiogram

Dobry den,
mockrat Vam dekuji za zhodnoceni a doporuceni. Trochu jste me uklidnila smile
Jiz jsem byl v lekarne pro yariloman, tak snad je to to idealni co potrebuji. Je fakt, ze stresu jsem mel posledni dobou vic nez dost (umrti v rodine, zmena prace atd), ale telu neporucite. Zitra jdu k praktickemu na kompletni vysetreni, tak treba se nejaka pricina a cesta najde. Spermio tedy jeste zkusim s odstupem v jine laboratori.
P.S.: O doktorovi jsem si myslel svoje jen promluvil, rychle me odpalkoval, ale stejne me dostalo to co mi rekl. Asi nemel zrovna svuj den smile
Preji hezky den.