1

Téma: Nevydařené IVF s kvalitními embryi

Dobrý den, s přítelem uvažujeme o změně CAR. Prodělali jsme jedno IVF, při kterém bylo získáno 5 kvalitních embryí, avšak uchytilo se jen jedno, bohužel jsem potratila. Chtěla bych se zeptat, jak často se u vás stává, že pacientka ve věku kolem 34 let má poměrně hodně kvalitních embryí (4 -6), ale nepodaří se ani jeden transfer, popř. podaří ale následně potratí? Jde o to, že známí u vás absolvovali IVF cyklus, měli 6 kvalitních embryí, 3 si nechali vyšetřit. Z těch 3 bylo 1 geneticky zdravé, bohužel dotyčná v 7tt potratila. Transfer 3 nevyšetřených embryí byl opět neúspěšný. Přitom jediným problémem u nich byla mírná astenospermie s DNA spermií v normě. Známá měla všechna vyšetření v pořádku. Píšu to proto, že i u nás je situace podobná, problém u přítele - mírná asthenoteratospermie.

Dále mám ještě dva dotazy: Jaký maximální počet transferů u vás nějaká pacientka do 35 let prodělala, než se jí podařilo otěhotnět a hlavně donosit? Resp. může se stát, že se zadaří např. až na 10. nebo 20. pokus?

Druhý dotaz: Jaké je přibližně procento žen s podobnou anamnézou (viz výše), které to nakonec vzdají po několika neúspěšných transferech (s vlastními pohlavními bunkami)? Po kolikátém nevydařeném transferu doporučujete zkusit dárcovské pohlavní bunky? Jakému procentu pacientů nedokážete pomoci?

Děkuji za odpověď.

2

Re: Nevydařené IVF s kvalitními embryi

Dobrý den, paní Jitko,
zhruba polovina pacientek u nás porodí po prvním transferu, asi 70% pacientek porodí do 3 transferů.

I když jsou embrya geneticky vyšetřená, neznamená to, že u nich nemůže být chyba na nižší genetické úrovni, než zaznamená vyšetření, a nemůže dojít k zástavě vývoje embrya. PGT vyšetření vyloučí jednoznačně geneticky chybná embrya a sníží tak počet transferů. Ale úspěšnost embryí, která prošla PGT, je stále kolem 70-80% na transfer.

V dnešní době jsme schopní vyšetřit stále poměrně malé množství faktorů, které se podílí na tom, zda dojde k těhotenství a to bude úspěšné. Často je to i otázka trochu štěstí, toho správného cyklu a že si všechno správně "sedne". Někdy to trvá jeden transfer, jindy více.

Pacientky, které potřebují k úspěchu více transferů, určitě jsou, ale není jich mnoho. K rozhodnutí o použití dárcovských buněk také každý dospěje v jinou dobu - někdo po jednom neúspěšném cyklu, někdo nikdy. Záleží na věku partnerů, trpělivosti, finančních možnostech, přesvědčení, že se udělalo maximum...

Ve Vašem případě bych o darovaných buňkách určitě po jednom neúspěšném IVF, byť s 5 embryi,  zatím rozhodně neuvažovala.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Děkuji Vám za odpověď. Měla bych však ještě jednu otázku. Je nějaký zásadní rozdíl v úspěšnosti z hlediska toho, jestli se jedná o pětidenní nebo šestidenní embrya? V mém případě totiž byly 3 embrya mražené ve stadiu hatchující blastocysty až šestý den, četla jsem, že takováto embrya bývají častěji aneuploidní. Je to pravda?

4

Dobrý den, paní Jitko,
ne, to není pravda. Hatchující blastocysta je stádium, které odpovídá šestému dni vývoje embrya. Ale také velmi záleží, jak laboratoř embrya hodnotí a jaká embrya "použije", jak mrazí, atd.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Děkuji Vám za odpověď. Ještě mě zajímá jedna věc - dle vašich statistik porodí v 1 cyklu 70 % pacientek. Co těch zbývajících 30 %? Kolika z nich se podaří další IVF cyklus, resp. jak často se stává, že pacientka odejde nakonec s nepořízenou? Nezlobte se na mě, že se tak podrobně ptám, ale moc se bojím, že nakonec zůstanu bez dětí. Navíc co jsem četla na internetových diskuzích, tak nejpozději čtvrtý až pátý transfer bývá úspěšný, pak už šance výrazně klesá. Mně zavedli 2 vyšetřené a 3 nevyšetřené a nic z toho, resp. jeden potrat ve 14 tt poté, co mi praskl hematom (přitom plod odpovídal ve vývoji a srdeční akce taky ok, tentýž den odpoledne po silném krvácení, kdy jsem ztratila velké množství krve, už byl konec a musela jsem na revizi) . Slyšela jsem sice o případu, kdy vyšel až 20. transfer, ale to bychom určitě psychicky ani finančně nezvládli. Jde i o to, že nám dochází síly, snažíme se už 5 let a mám za sebou další dva potraty ze spontánního těhotenství s podobným průběhem jako teď. Vzhledem k těmto okolnostem zvažujeme, jestli ještě jeden cyklus zkusit (víc bych asi nedala) nebo se vydat cestou osvojení dítěte v rámci náhradní rodinné péče. Děkuji za pochopení.

6

Dobrý den, paní Jitko,
rozumím Vaší situaci a chápu, že byste ráda jasnou odpověď, ale tu Vám bohužel dát nemůžu. Při opakovaných neúspěších záleží na příčině, proč partneři podstupují IVF, věku pacientky, výsledcích kultivace a transferů... Málokdy partneři opakují dlouhodobě stále totéž, aniž by se něco změnilo. Tím mám na mysli, že časem třeba přistoupí k použití vajíček dárkyně, spermií dárce, apod. Nebo také odejdou do jiného centra a my už další informace nemáme. Častěji se tedy stává, že přichází páry po opakovaných neúspěších k nám - a to pak zase záleží, kolik je pacientce let, jak vypadaly předchozí cykly, apod. U každého je to ale jinak. Někdo už to nechce zkoušet dál se svými buňkami, někdo za žádnou cenu darované spermie nebo vajíčka nechce. Určitě jsou ale pacientky, které absolvují více než 5 transferů a otěhotní později.
"Nejhorší" jsou ale, bohužel, případy, kdy partnerům zdánlivě téměř nic není, ale nedaří se. My umíme dnes vyšetřit a ovlivnit jen malou část faktorů, které mají vliv konečný výsledek, ale není to zdaleka vše.

Pokud máte zájem, můžete zkusit ještě jeden cyklus u nás. Mohu Vám zaručit monitorovanou stimulaci i správné načasování odběru vajíček, stejně tak objektivní informace o kvalitě embryí. Lze také například na část vajíček použít spermie dárce. Taková embrya se určitě nemusí použít hned.

Samozřejmě každý to máme nastaveno jinak a přemýšlíme jinak, já bych se třeba raději vydala cestou darovaného embrya (kde vím, že jsou oba dárci mladí, zdraví, mohu ovlivnit i to, jak bude dítě vypadat, jakou bude mít krevní skupinu, aby nebylo na první pohled jasné, že dítě není moje), než osvojení, ale to je čistě můj pohled na věc... Myslím si ale, že na takové rozhodování je po jednom neúspěšném cyklu ještě času dost. Vím, že 5 neúspěšných transferů je hodně a je to velmi psychicky náročné, ale statistiky Vám v rozhodování nepomohou. To, co platí u jednoho, nemusí platit u Vás.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF