1

Téma: Nerozumím výsledkům spermiogramu

Dobry den, chtela bych poprosit o podrobnejsi vysvetleni vysledku spermiogramu, kteremu uplne nerozumim.

Muz, 37 let, nekurak, sedave zamestnani a prace v teple a pod stresem, zadne dite.

Celkovy objem 1,8ml
Koncentrace v 1ml 2,5 mil.
Celkovy pocet 4,5 mil.
Celkova motilita 31%
Progresivni 10%
Morfologie 1%

oligozoospermie, astenozoospermie, teratozoospermie

Mame s temito vysledky sanci na prirozene otehotneni? Ja cyklus pravidelny, ovulace probiha..

Dekuji za odpoved.

2

Re: Nerozumím výsledkům spermiogramu

Jeste bych dodala ze partner pred trěi tydny dobral atb, muze mit na vysledek vliv? Snazime se rok...
Dekuji

3

Re: Nerozumím výsledkům spermiogramu

Dobrý den,
s takovými hodnotami spermiogramu je šance na přirozené početí velmi výrazně snížená. Užívaná antibiotika a i samotné onemocnění mohou mít na produkci a kvalitu spermií vliv. Doporučuji navštívit kvalitní centrum asistované reprodukce, kde udělají kompletní vyšetření u Vás i u partnera a zopakují spermiogram (ideálně včetně testu integrity DNA spermií). Podle výsledků Vám potom navrhnou další postup. Pokud bude spermiogram v podobných hodnotách, určitě bych doporučovala uvažovat o IVF s užitím metod ICSI a MACS.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

4

Re: Nerozumím výsledkům spermiogramu

Dobry den, dekuji za odpoved.
Sance na prirozene otehotneni je vyrazne snizena, ale neni vyloucena? Myslite ze po trech mesicich od dobrani ATB a uzivani vitaminovych prostredku (selen, zinek, maca) by se hodnoty mohly zlepsit?
Jeste jsem se chtela zeptat k cenu je dobre provereni DNA spermii? Da se provest behem spermiogramu nebo je na to jine vysetreni?
Dekuji

5

Re: Nerozumím výsledkům spermiogramu

Dobrý den,
pokud byl spermiogram zhoršený skutečně z důvodu onemocnění nebo užívání antibiotik, očekávala bych po třech měsících zlepšení, pokud nenastane, asi tam bude jiná příčina. Přirozené početí samozřejmě vyloučeno není, dokud v ejakulátu nějaké spermie jsou, pro lepší nastínění možností je ale velmi důležité znát také Váš věk a výsledky Vašich vyšetření. Pokud je Vám nad 35 let, je třeba počítat s přirozeným úbytkem kvalitních vajíček. V každém případě doporučuji kompletní vyšetření obou partnerů a stanovení dalšího postupu reprodukčním specialistou.
Test na fragmentaci DNA u spermií se dělá ze stejného vzorku jako spermiogram a kromě koncentrace, pohyblivosti a morfologie, nám dá informaci o tom, jak spermie vypadají uvnitř - jestli v jejich jádře není porušená (fragmentovaná) DNA. Tento test doporučujeme jako základní vyšetření u každého páru, jelikož fragmentace DNA spermií je jev zcela nezávislý na ostatních hodnotách spermiogramu, tzn. u muž s normálním spermiogramem může mít výrazně zvýšenou fragmentaci.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF