1

Téma: špatný spermiogram

Dobry den, prave jsme dostali vysledky a nejsou zjevne vubec dobre.
partner je nekurak, nepije, sportuje, 38let

zkapalnění normální, konzistence, normální, aglutinace nepřítomny
40mil/ml
celková motilita: 5 procent
progresivni pohyb: 4 procenta
na místě: 2 procenta
bez pohybu: 95 procent
morfologie 98 procent patol.forem
zaver: asthenoteratozoospermie

zajíma me, jestli je vubec realne doufat s temito hodnotami v otehotneni prirozenou cestou (ja jsem v poradku) - a zda muze jakkoliv pomoci pregnyl? (lekar mi ho dal jeste pred zjistenim spermiogramu partnera - planoval nam na IUI)

a hlavne, jestli je pro pripadne ivf (icsu) mozne pouzit partnerovy spermie

2

Re: špatný spermiogram

Dobrý den,
kvůli snížené tvarové správnosti a velmi nízké pohyblivosti spermií je šance na oplození přirozenou cestou velmi nízká (samozřejmě nelze říci že by to bylo nemožné). Pokud je takovýto výsledek vyšetření ejakulátu stálý, doporučuji určitě konzultaci v centru asistované reprodukce. Zároveň zkuste zapřemýšlet, zda v posledních třech měsících partner nebral antibiotika, neměl vysokou teplotu a podobně. Pak by bylo možné zopakovat vyšetření SPG po třech měsících a doufat v lepší výsledek (případně zařadit do stravy antioxidanty, selen, zinek + zdravá životospráva s dostatkem spánku). Důležité samozřejmě je i to, jak dlouhou dobu se již o početí snažíte přirozenou cestou.
Pregnyl se používá k "načasovaní" ovulace, proto vám byl doporučen při IUI, aby byly spermie inseminovány v pravý čas. Obávám se, že žádný jiný pozitivní efekt Vám nepřinese.
Spermie Vašeho partnera jistě budou vhodné pro oplození vajíček při IVF metodou ICSI. Doporučila bych eventuelně pro jistotu doplnit vyšetření integrity DNA spermií.
S přáním všeho dobrého,
Soňa Kloudová

Naposledy upravil: Mgr. Soňa Kloudová, Ph.D. (15.10.2013 17:34:14)

3

Dobrý den,
Na spermiogramu mám výsledek Asthezozoospermie.
Vysledky:
Viskozita-normální
Koncentrace spermií-88mil/1ml
Ph: 7.5

Mortilita spermií:
Progresivní PR : 31%
Neprogresivní NP : 2%
Nepohyblivé : 67%
Celková pohyblivost : 33%

Leukocyty: 2mil/1ml
Morfologie : >=4% morfologicky normálních tvarů spermií

Jsou to výsledky se kterými můžeme otěhotnět s přítelkyní přirozenou cestou? Zatím se snažíme 3tí měsíc.

Díky

4

Dobrý den,

progresivní pohyblivost je nejpřesnějším ukazatelem schopnosti přirozeného oplodnění. Norma uvádí, že ve vzorku by mělo být minimálně 32% progresivně pohyblivých spermií, přičemž u Vás bylo nalezeno 31%. S přihlédnutím ke koncentraci a morfologii, není výsledek spermiogramu nijak závažný, i když samozřejmě schopnost přirozeného početí může být snížena. Doporučovala bych zopakovat vyšetření spermiogramu s důsledným dodržením doporučené doby abstinence před vyšetřením (u Vás by to měly být 2-3 dny). Prodloužení doby pohlavní abstinence může zvýšit množství nepohyblivých spermií ve vzorku.
Vzhledem k nálezu leukocytů by bylo dále vhodné kultivační vyšetření ejakulátu, jestli u Vás neprobíhá nějaká infekce, a její případné přeléčení.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

5

Dobrý den,

chtěl bych se zaptat jaké máme s partnerkou šance a možnosti na přirozené otěhotnění. Mi je 39 let. Jediná neřest je u mně kouření cigaret. Jinak žiju zdravě. Mám dosstatek pohybu. O dítě se snažíme rok.

Základní makroskopické vyšetření
Objem: 4 ml (≥ 1,5 ml dle normy WHO)
pH: 7,6 (≥ 7,2 dle normy WHO)
Vzhled: šedavě opalescentní
Viskozita: norma
Koncentrace spermií a vyšetření motility
Koncentrace: 72 mil/ml (≥ 15 mil/ml dle normy WHO)
Pohyblivost celková 17% (≥ 40% dle normy WHO)
Pohyblivost progresivní 11% (≥ 32% dle normy WHO)
Pohyblivost neprogresivní 6%
Imobilní spermie: 83%
Morfologické vyšetření
Norma: 3 % (≥ 4% dle normy WHO)
Závěr: Asthenoteratozoospermie

Děkuji za odpověd.

6

Dobrý den, pane Romane,
pokud jste byl na spermiogramu poprvé, je potřeba ho minimálně jednou zopakovat (ideálně s doplněním testu integrity DNA spermií), jelikož hodnoty spermiogramu mohou být velmi proměnlivé v závislosti na spoustě vnějších a vnitřních vlivů. Pokud by takový výsledek přetrvával a množství progresivně pohyblivých spermií by bylo stále kolem 10% (dle normy 32%), doporučuji určitě konzultaci v centru asistované reprodukce. Právě množství progresivně pohyblivých spermií je totiž nejpřesnějším ukazatelem schopnosti přirozeného početí.
Kouření má na tvorbu spermií prokazatelně negativní vliv, takže pokud jste se doteď neodhodlal s kouřením skončit, teď by pro Vás mohl být vhodný čas ke změně.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF