1

Téma: Spermiogram

Dobrý den, před nedávnou dobou byl manžel na spermiogramu, který nedopadl moc dobře - koncentrace 28 mil/ml, progr. pohyb 25 %, celkový pohyb 40 %, morfologie 2,5 %. Vím, že bývá složité odhalit příčinu takto zhoršeného spermiogramu, ale mám takový pocit, že problémem mého muže je pitný režim. Manžel totiž během, kdy je v práci, téměř nepije, až později odpoledne, kdy se vrací z práce. Prý nemá pocit žízně. Během celého dne tak někdy nevypije ani 1 litr tekutin. Myslíte, že by toto mohla být příčina? Dle mojí logiky bez vody přece není život, takže se ani nebudou tvořit správně spermie. Děkuji za odpověď.
Jana

2

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Jano,
hodnoty spermiogramu jsou velmi proměnlivé, na tvorbu spermií působí velké množství vnitřních i vnějších vlivů - výživa, stres, teplota varlat, alkohol, kouření, užívané léky, prodělané infekce, atd... K zdravému životnímu stylu samozřejmě patří i dostatek tekutin, ale jejich množství se pro každého člověka může lišit - záleží zejména na fyzické aktivitě.
Pokud se chcete pokusit hodnoty spermiogramu zlepšit, doporučuji doplnit zejména vitamíny C, E, selen, zinek, případně energizéry (např. Carnitargin) a v neposlední řadě zavést pravidelnou sportovní aktivitu (s čímž bude souviset i vyšší příjem tekutin). Doba užívání doplňků stravy by měla být min. 3 měsíce.
Při dalším spermiogramu velmi doporučuji provedení testu fragmentace DNA u spermií.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Spermiogram

ahoj,
Nie ste si istí, či je to správne fórum tu, ale bude dať vyskúšať.
Môj priateľ hľadá len odborní lekári na umelú insemináciu v zahraničí. Ona tiež už urobil výskum na internete a prišiel cez IVF kliniky Intersono na Ukrajine. Vyzerá to, že majú dobré recenzie. Pár dostal rýchlo schôdzku. Klinika sa zdá, že majú veľmi dobrú povesť. Urobil niekto mal nejaké skúsenosti s nimi? Koľko stojí poistenie postup? ďakujem

4

Re: Spermiogram

Dobrý den, paní Jovanno,
na tomto webu odpovídáme obecné dotazy z oblasti neplodnosti a umělého oplodnění, asi se budete muset poohlédnout jinde.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF