1

Téma: Spermiogram

Dobrý den, manželovi vyšel asi hodně špatný spermiogram, dle mojí gynekoložky máme uvažovat o dárci vzhledem k tomu, že morfologie spermií manžela je jen 3 %. Prý i kdyby se zadařilo, tak je vysoká pravděpodobnost, že se dítě narodí postižené. Jinak ostatní hodnoty spermio jsou: 26 mil/ml, celkový počet spermií 104 mil., progresivní pohyb 48 %, pohyb na místě 30 %, bez pohybu 22 %. Dá se s tím ještě něco dělat nebo se musíme smířit s tím, že manžel nikdy mít vlastní dítě nebude? Začali jsme se snažit před dvěma měsíci. Děkuji za odpověď.
Jolana

2

Re: Spermiogram

Dobrý večer, paní Jolano,
s názorem Vaší gynekoložky rozhodně nesouhlasím, pokud by to tak skutečně bylo, musela by většina párů podstupujících umělé oplodnění využívat spermie dárce, což se rozhodně neděje.
Normální hodnota pro morfologii je dle aktuální WHO normy nad 4%, proto se u vás nejedná o výsledek v normě, ale hodnota není natolik špatná, že by nebylo možné spontánní otěhotnění a narození zdravého dítěte. Bylo by ale vhodné doplnit i další, tzv. funkční testy spermií, zejména test integrity DNA spermií - více zde http://www.sanatoriumhelios.cz/funkcni-testy-spermii/

Záleží také na Vašem věku. Obecně pokud je Vám méně než 35 let, měla byste otěhotnět do roka. Pokud neotěhotníte, pak je vhodné vyhledat odborníka. Ve věku nad 35 let po půl roce neúspěšné snahy o otěhotnění.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF