1

Téma: teratozoospermie

dobrý den, mám dotaz, mému muži byl na spermiogramu zjištěno že má teratozoospermii má 97% morfologicky poškozených hlaviček, 2% krčku a jen 1% zdravých spermií. nikde jsem se nedočetla, jak toho onemocnění vzniká, je celoživotní? máme spolu dceru 8 let a nyní chceme ještě jedno dítě, mám za sebou dva potraty - zřejmě z tohoto důvodu. je šance donosit zdravé dítě? je nám 39 a umělé oplodnění nám již pojištovna neuhradí.
děkuji za odpovědi

2

Re: teratozoospermie

Dobrý den, paní Hano,
domnívám se, že spermiogram nebyl hodnocen v souladu s objektivní normou WHO, nicméně výsledky, které uvádíte, by jistě směřovaly k doporučení umělého oplodnění. Bylo by vhodné doplnit ještě tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií, spermiogram není dostatečně vypovídající vyšetření.
Pravděpodobnější příčina Vašich potratů je ale Váš věk. Ve Vašem věku vzniká (statisticky) asi 80% geneticky chybných embryí, tyto chyby jsou způsobeny právě stářím vajíček a chybami, které z nich pochází. Embryo, které vznikne z takového vajíčka má často genetickou chybu nebo chyby, které mu neumožní správný vývoj (buď se embryo přestane vyvíjet velmi brzo a těhotenství se vůbec nezaznamená na těhotenském testu, a pokud se dál vyvíjí, obvykle těhotenství končí do 8. týdne).
Bylo by vhodné doplnit ještě další vyšetření - genetika u obou partnerů, infekce v souvislosti s těhotenstvím, vyloučit celiakii, endometriózu, vyšetřit hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy...a pak volit spíše cestu IVF s PGS vyšetřením, což by mohla být ale částka až kolem 100 tis. Kč.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF