1

Téma: Výsledek spermiogramu : Asthenozoospermie

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké mám možnosti pokud mi test vyšel takto:

koncentrace spermií 113 mil./mil
rychlý progresivní 0%
pomalý progresivní 25%
neprogresivní 5%
imobilní 70%

začal jsem brát doplňky stravy ale nevím jestli to má nějaký smysl a pomůže nám to ?
bioaltivní selen-zinek
B-komplex
vitamín E
MACA
Swiss Energy Man

2

Re: Výsledek spermiogramu : Asthenozoospermie

Dobrý den, pane Františku,
chybí mi informace o morfologii spermií, případně funkčních testech, pokud byly provedeny (fragmentace DNA spermií, přítomnost autoprotilátek, ...).
K Vámi uvedeným výsledkům lze říci, že koncentrace je v normě, pohyblivost spermií je snížená (norma je 32% pro progresivní pohyb, 40% pro celkový pohyb).
Doplňky Vám mohou i nemusí pomoci, je to věc značně individuální.
Záleží ale také na věku Vás a zejména Vaší partnerky. Pokud je Vaší partnerce méně než 35 let, užívejte doplňky (alespoň 3 měsíce), a pokud se nepodaří otěhotnět do roka, pak vyhledejte odborníky a doplňte další vyšetření.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Dobrý den Kateřino,

děkuji za rychlou odpověď, zde doplňuji výseldky testů:

můj věk 37
partnerka 25
morfologie - patalogické formy : oj
zkapalnění normální 30´
konzistence : normální,  oj. leu

4

Morfologie spermií se podle WHO normy hodnotí a uvádí jako % normálních a abnormálních forem s rozlišením, v jakém místě se patologie nachází. Případně kombinace (hlavička, střední část, bičík). Pokud Vás tedy zajímá objektivní informace, doporučuji zopakovat vyšetření v laboratoři, která pracuje v souladu s aktuální WHO normou (2010).

Samotný spermiogram ale není v dnešní době považován za příliš vypovídající vyšetření kvality spermatu. Proto doporučujeme také provedení testu integrity DNA spermií, případně dalších funkčních testů. Spermie jsou v dnešní době vysoce náchylné k poškození jaderné DNA. V některých případech však může spermie s poškozenou DNA oplodnit vajíčko. Důsledkem takového oplození potom bývá zhoršený vývoj embrya až zastavení vývoje, v případě otěhotnění pak může dojít k potratu. Vyšetření integrity DNA by z tohoto důvodu mělo být jedním ze základních diagnostických vyšetření kvality spermií.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF