1

Téma: Oligospermie

Dobrý den, manžel byl na spermiogramu a má tyto hodnoty, mohla byste mi to vysvětlit?
Objem 3 ml,
počet v 1 ml = 7 mil/ml
pohyblivost celkem 60 %    (A 6 %,  B 38 %  C  16 %  D 40 %)
vzhled: šedě opaleskující
pH 7,4
aglutinace - NE
leukocyty mil/ml - NE

Morfologie WHO
nomrální formy 10 %
defekt hlavičky 28 %
defekt akrosomu 5 %
defekt krčku 35 %
defekt bičíku 22 %

Mar test: negativní

závěrečné hodnocení: oligospermie

Snažíme se o druhé dítě, u mě je vše v pořádku, podstoupila jsem hormonální test, hysteroskopie taky o.k.. Můj věk 40 le. manžel 42, příští rok se chystáme na IUI, bude tento spermio stačit a přirozenou cestou to asi nepůjde, že? Díky moc za odpověď.

2

Re: Oligospermie

Dobrý den, paní Petro,
asi Vás nepotěším, ale šance na otěhotnění při těchto hodnotách spermiogramu by byla velmi snížená i v případě, kdyby Vám bylo o 10 let méně. Koncentrace spermií je velmi nízká (norma je 15 milionů spermií v ml), morfologie není hodnocena správně. I když je uvedeno, že byla hodnocena dle WHO, tak dle WHO hodnocena není...

Inseminace má smysl provádět u mladých žen, kdy jde o metodu první volby, je dobrý spermiogram a pozitivní PCT test. Pokud je PCT test negativní, šance při IUI je stejná jako při "domácím snažení". Větší problém vidím ale ve Vašem věku. Kolem 40. roku vzniká asi 80% geneticky chybných embryí, která se mohou zastavit v různých fázích vývoje. Pokud žena ve Vašem věku otěhotní, velmi často potratí.

Doporučuji co nejdříve provést vyšetření reprodukční imunologie, doplnit hormonální profil o vyšetření hormonů štítné žlázy a AMH, u partnera doporučuji vyšetření fragmentace DNA u spermií, u obou lze doplnit genetické vyšetření. Co nejdříve se rozhodněte pro cestu umělého oplodnění metodou IVF s PGS - preimplantační genetickou diagnostikou embryí. Více informací si můžete přečíst na následujících odkazech:
http://www.sanatoriumhelios.cz/zenska-a … ti-s-vekem
http://www.sanatoriumhelios.cz/prvni-konzultace
http://www.sanatoriumhelios.cz/pgd
http://www.sanatoriumhelios.cz/array-cgh

Ráda Vám zodpovím případné další dotazy.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF