1

Téma: Špatný spermiogram

Dobrý den,

již přes rok se snažíme s manželkou o dítě, ale bohužel stále bez úspěchu. Mám asi 3x vyšetřený spermiogram pokaždé s výsledkem Oligoasthenozoospermie. Již jsme podstoupily genetické testy (ok), hormonální profily (ok), já byl u Androloga (ok). Jinak manželka vše v pořádku. Je jí 28 let a mě 32 let. Máme za sebou:
2x IUI bez úspěchu
1 IVF metodou ICSI - získáno 24 vajíček, 18 oplodněno, do 3 dne vydržely 4 embrya rý byli výborné kvality, 2 zavedeny (nechytli se), 1x KET 2 embrya (nechytli se)
2 IVF metodou ICSI + PICSI, získáno 28 vajíček, 24 oplodněno, do 3 dne vydrželo 15, metodou PICSI se navázali 2 spermie a ty nechali do prodloužené kultivace (120hod). 2x2 embrya zamrazily po třech dnech, všechna embrya prý výborné kvality. Zavedeny 2 embrya po metodě PICSI po PK, test po 14 dnech pozitivní, dva dny na to odešlo jedno embryo. Za týden kontrola na HCG a ultrazvuk. Vše v normě HCG prudce narůstalo a bylo nám potvrzeno těhotenství jak s krve tak i ultrazvuku (6tt). Bohužel 2 dny na to manželka potratila. Před i při každém IVF brala manželka prednison 5mg denně.
Máme zamražené ještě 2x 2 embrya prý výborné kvality, ale nechcem se pouštět do dalšího pokusu před absolvováním doplňujících vyšetření.
Doktoři v CARU říkají že imunologie nemá cenu, že prý na to je prednison. Že k potratům prý občas dochází i v přirozeném cyklu.
Prosím test na integritu DNA u spermií bych si mohl vyšetřit kde? A kolik to stojí? Potřebuji doporučení od Dr.? Má to u mě smysl?
Ještě se chci zeptat, zda se můžem před dalším Ketem snažit přirozeně?
Všude čtu, že při podávání prednisonu se musí dodržovat kondomová ochrana. Jaký to má prosím smysl?

Předem děkuji za můj obsáhlý dotaz

2

Re: Špatný spermiogram

Dobrý den,
Píšete, že transferovaná embrya pocházela z oocytů oplozených metodou PICSI. Tato metoda mimo jiné selektuje i spermie, které mají neporušenou DNA. Takže teoreticky se dá předpokládat, že ony 2 navázané spermie mohly být v pořádku. Na druhou stranu, pokud byly skutečně navázány pouze dvě spermie(!?) a pokud byla kultivace spermií při metodě PICSI provedena správně, mohla by být integrita DNA spermií velmi snížená. Stejně tak by se však mohlo jednat i o poruchu interakce akrozómu spermií s hyaluronanem (=látka, která je součástí mezibuněčné hmoty kolem vajíčka a která se používá při metodě PICSI). V popisu neuvádíte, že by byla embrya vyšetřena některou z metod preimplantační genetické diagnostiky (PGD). Předpokládám tedy, že toto vyšetření provedeno nebylo. Pokud tomu tak je, tak v podstatě nevíme nic o genetickém stavu embryí, mohlo například dojít k uchycení embrya, které nebylo geneticky zcela v pořádku a proto došlo k potratu.
Co se týče přirozené snahy před KET- pokud u Vás existuje imunologický problém na který užíváte Prednison, měli by jste se nechráněného styku určitě vyvarovat. Ejakulát obsahuje spoustu –laicky řečeno- značek, které imunitní systém ženy rozeznává jako cizí a proti kterým může být vyvolána imunologická reakce. Přítomnost ejakulátu/spermií v těle ženy by proto při poruše imunity mohla vyvolat nežádoucí imunologickou reakci a narušit tím na dlouhodobý účinek Prednisonu. Nicméně si myslím, že imunologické vyšetření ženy i muže je jedním ze základních vyšetření, které by partneři rozhodně měli podstoupit před IVF.
Nevím, odkud pocházíte, ale integritu DNA spermií si můžete nechat vyšetřit například v naší laboratoři (Sanatorium Helios, Brno), pro objednání volejte 549 523 257 mezi 7:00-15:00. Předem ale upozorňuji, že pokud by test vyšel pozitivní, výsledek transferu zamrazených embryí již stejně nijak neovlivníme, takže v tuto chvíli to pro Vás smysl nemá. Spíše Vám doporučuji zkonzultovat na klinice, kam chodíte, možnost dovyšetření zamrazených embryí metodou PGD, aby jste zjistili, jak na tom embrya jsou  po genetické stránce.
Máte-li zájem, můžete využít možnosti bezplatné a nezávazné konzultace s panem doktorem Texlem, objednat se lze na čísle 549 523 211.
V tuto chvíli Vám přeji mnoho štěstí, pevně věřím, že plánovaný transfer dopadne dobře.
S pozdravem,
Soňa Kloudová

3

Dobrý den,

Děkuji za odpověď, doktoři v CARU i embryoložka nám řekla, že při mém stavu spermiogramu ( cca. 0,6mil / ml a 12% rychlých progresivních a 25% progresivních ) u nás nemá PICSI cenu, i přesto jsme si ji vyžádali a byli rádi, že se nám 2 spermie navázali, dost jsme tedy tomuto pokusu věřily, ale bohužel v 6tt skončil potratem. PGD u nás nikdo nedělal, ani nám ho nenabízeli. Šlo by tedy tato metoda uplatnit i u zamražených embryíí? Jsme z jížních Čech,takže bohužel Brno je pro nás z ruky. Prosím, nevíte tedy o nějakém bližším centru kde bych si mohl integritu DNA spermií nechat vyšetřit? ( Plzeň, Praha...). Zatím bohužel nevíme zda je u nás problém také v imunologii, protože tu nám nikdo zatim nedělal.Prednison manželka brala vždy preventivně.
Děkuji za odpověď

S pozdravem
Zelenka L.

4

Dobrý den, tato informace trochu mění situaci. Při takto nízké koncentraci spermií je pravděpodobné, že integritu DNA spermií nepůjde vyšetřit. A takto nízká koncentrace je zřejmě také důvodem, proč se při PICSI navázaly pouze 2 spermie.
Bohužel nevím, kde v Plzni či v Praze vyšetřují integritu DNA spermií, ale zkuste se poptat, pravděpodobně budou schopni vzorek k vyšetření odeslat i ve Vašem CARu. Toto vyšetření se ale obvykle dělá metodou SCSA a na tu je bohužel potřeba vyšší koncentrace spermií. V naší laboratoř mimo jiné děláme i metodu Halosperm, která umožní hodnotit i vzorky o nízké koncentraci,ale bohužel ne vždy se to zdaří. Je totiž nutné zhodnotit minimálně 500 spermií, aby měl výsledek dobrou vypovídací hodnotu. Poptejte se tedy, zda někde va Vašem okolí nedělají vyšetření metodou Halosperm a zda by se nepokusili Váš vzorek vyšetřit. Na druhou stranu, pokud by výsledek byl pozitivní, bylo by Vám pravděpodobně doporučeno oplození metodou PICSI, které je také koncentrací spermií velmi limitováno (jak jste se již přesvědčili).
Co se týče dotazu ohledně možnosti dovyšetření zamrazených embryí-někdy to lze. Záleží na délce kultivace, na kvalitě embryí a na způsobu vyšetření, který mají v konkrétním zařízení zavedený. Zeptat by jste se měl spíše ve svém CARu. Ale pokud máte zájem, můžete svůj dotaz poslat také našim odborníkům http://www.sanatoriumhelios.cz/kontakt , kteří s Vámi Vaše možnosti rádi zkonzultují a orientují se v problematice PGD lépe než já.
S přáním pěkného dne,
Soňa Kloudová

5

Dobrý den,
právě že jsme špatný s toho, že když jsme na naše vlastní rozhodnutí použily metodu PICSI a navázali se 2 spermie, tak jsme předpokládali, že to musí být geneticky zdravé a zralé spermie, což se bohužel ukázalo v 6tt jako omyl. Tak nevíme co udělat dál, kde mohla být tedy chyba? Proč když ty 2 spermie byli zralé, tak proč se přestalo embryo vyvíjet. Nevím tedy, zda by mě metoda halosperm pomohla. Kdybych měl přeci geneticky špatné spermie, tak by mi doporučily PICSI, což jsme teď vyzkoušeli.

Děkuji za odpověď
S pozdravem
Zelenka L.

6

Dobrý den,
z andrologického hlediska je skutečně těžké dělat závěry. Zejména postrádám informaci o vývoji embryí po ICSI, kterou poskytuje prodloužená kultivace. Ne všechna embrya, která se jeví jako krásná 3 den kultivace, totiž dosáhnou stádia blastocysty. A právě selhání kultivace embryí do 5 dne mnohdy poukazuje na vadu spermií. Tím, že jste se rozhodli pro metodu PICSI, jste udělali to nejlepší, co jste mohli. I když je provedena ta nejlepší selekce spermie a je transferováno embryo výborné kvality, stále nevíme nic o chromozomální výbavě embrya (vyšetření PGD). Skutečně si myslím, že problém by mohl být zde a proto ještě jednou doporučuji zeptat se odborníka a to buď na adrese, kterou jsem poradila dříve, nebo můžete napsat i panu doktoru Texlovi na tomto fóru.
Zejména však vyčkejte, na výsledek transferu embryí, která máte ještě zamražena. Pokud by snad nedošlo k úspěšnému těhotenství, můžeme Vaše možnosti probrat dále. Existuje ještě metoda IMSI, která je pacientům obvykle doporučována v případě, kdy selžou ostatní metody oplození. Tuto metodu také provádíme na našem pracovišti, upřímně však věřím, že jí nebude třeba.
Přeji Vám hodně štěstí v následujícím transferu!
Zdraví,
Soňa Kloudová

7

Dobrý den,
zajímalo by mne, jaké možnosti umělého oplodnění (v těch zkratkách se nevyznám) jsou pro mne a mou partnerku, když spermiogram dopadl takto:
Koncentrace: 5 mil/ml
Celková pohyblivost: 5%
Motilita spermií: Progresivní 0%, neprogresivní 5%, Nepohyblivé 95%.
Výsledek hodnocení oligozoospermie astenozoospermie.

8

Dobrý den,
chybí mi informace o morfologii (tvaru spermií), ale dle uvedených výsledků doporučuji použít metodu ICSI - pomocí mikromanipulátoru se vpraví spermie přímo do vajíčka.
http://www.sanatoriumhelios.cz/oplozeni

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF