1

Téma: Zhodnotenie SPG

Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o zhodnotenie výsledkov SPG môjho manžela. Je tu vôbec nejaká šanca zlepšiť ho? Možnosť otehotnenia prirodzene asi v našom prípade veľmi neprichádza do úvahy? Alebo inou metódou? Momentálne začína užívať profertil a bio macu + sme objednali vitamíny, ktoré sa odporúčajú pre mužov: ženšenový koreň (Čaj), l-karnitín, omega 3 mastné kyseliny, koloidné striebro, selezín, chróm, b-komplex forte, vit.E 200 mg, 30 mg Q10.

SPG:
ME:4ml, MS: 8 mil/ml, Mot.: a 0%, b 32%, c 19%, pat. 99%. PMN 1,2 mil/ml, pH 8,3. Záver OTA, odporúčanie: kontrolný SPG o mesiac.


Ďakujem

Martina

2

Re: Zhodnotenie SPG

Dobré ráno, paní Martino,
pokud jsou v ejakulátu alespoň nějaké spermie, nelze spontánní otěhotnění nikdy vyloučit. Koncentrace 4 mil/ml je ale velmi nízká, pouze 1% spermií je tvarově normálních. Manžel může zkusit užívat potravinové doplňky, hodně spát, nekouřit, nestresovat se...ale tato kúra by měla trvat alespoň 3 měsíce. Takovou dobu se totiž tvoří nové spermie. Pak spermiogram zopakujte.
Záleží také kolik je Vám let a jak dlouho se snažíte otěhotnět, ale pravděpodobně bude IVF nejlepší variantou.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Zhodnotenie SPG

Dobrý deň pani doktorka

ďakujem Vám za Vaše vyjadrenie. Mne je 34 a manžel bude mať 42r. Snažíme sa 11 mesiacov. Manžel mal v minulosti zápal, bol liečený url.  V správe je uvedená aj chronická prostatitida.

S pozdravom

Martina

4

Re: Zhodnotenie SPG

Dobrý den, paní Martino,
doporučuji ještě doplnit vyšetření integrity DNA spermií. V případě zánětu je možné, že budou mít spermie ve větší míře poškozenou DNA a tím by mohly vznikat problémy při oplození vajíčka, a také by mohla vznikat geneticky chybná embrya, což vede k zástavě vývoje embrya nebo potratu.
Pokud by byla zjištěna větší míra poškození DNA, pak by bylo při IVF vhodné volit metodu zpracování spermií technikou MACS a oplození vajíček metodou ICSI. Důležitá je ale koncentrace spermií při aktuálním odběru.

S pozdravem

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF