1

Téma: spermiogram

Dobrý den, mému muži vyšel takto speriogram
MOTILITA SPERMIÍ 0% , NEPROGRESIVNÍ:33% NEPOHYBLIVÉ 67% a celková pohyblivost 33%
JINAK: KONCENTRACE 18MIL./ML , CELKOVÝ POČET 50,5MIL. celková pohyblivost 33%, morfologie v normě.
Vůbec nechápu tu motilitu, co znamená těch 0% a co znamená výraz neprogresivní. Máme vubec nějakou šanci na přirozené otěhotnění nebo je u nás pouze jediná možnost IVF? Já mám dlouhé nepravidelné cykly od 37-45 dnů, z nichž jsou podle paní doktorky některé anovulační. Píší nám ve zprávě, že IUI nedoporučují. Jsem z toho hodně zklamaná a nemůžu na nic jiného myslet, moc děkuji za odpověď.

2

Re: spermiogram

Dobrý den, paní Martino,
motilita a pohyblivost spermií je totéž, ale předpokládám podle uvedených výsledků, že správně by to mělo být tak, že progresivních spermií bylo 0%, neprogresivních 33% a nepohyblivých 67%. Znamená to, že spermie, které se pohybují rychle a pomalu dopředu (progresivní) nebyly nalezeny žádné, spermií, které se pohybují na místě (neprogresivní), bylo nalezeno 33%, ostatní spermie byly nepohyblivé.
Koncentrace spermií je v normě, morfologie (tvar spermií) je uvedena jako normální, ale většina laboratoří zpravidla tento parametr nehodnotí správně http://www.sanatoriumhelios.cz/vysetreni-muze
Nicméně vzhledem k uvedeným hodnotám pohyblivosti spermií také doporučuji uvažovat o IVF. Inseminace má smysl pouze v případě dobrého spermiogramu a pozitivního PCT testu, jinak šanci na otěhotnění nezvyšuje více než přirozené snažení o otěhotnění.
Pokud jsou v ejakulátu přítomny spermie, nelze přirozené otěhotnění nikdy úplně vyloučit, ale ve vašem případě je šance velmi snížená. Záleží také na dalších faktorech jako je Váš věk a výsledcích Vašich vyšetření (hormonální profil, reprodukční imunologie, apod.). Pokud máte navíc anovulační cykly, asi nemáte na co čekat.
Nemusíte se z toho ale nijak stresovat, podobný problém má každý 6. pár. Metody umělého oplodnění mají v dnešní době velmi vysokou úspěšnost a šance, že se to povede, je velká. Pouze si Vás dovolím upozornit na důkladný výběr centra, kde se budete léčit. Centra se mezi sebou velmi liší jak v postupech, tak v úspěšnosti a doporučuji dobře hledat informace a navštívit více center než se rozhodnete kde podstoupíte IVF.

Přeji Vám hodně štěstí
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (9.9.2015 17:47:42)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Dobrý den,

velmi děkuji za odpověď. Já mám všechny testy v pořádku i imunologii i AHM , pouze mám delší cykly cca kolem 45 dnů, takže mívám ovulaci později než při normálním 28denním cyklu.  Paní doktorka se pouze zmínila, že je možné, že může být některý cykl anovulační. Mě je 26 a manželovi 30 let. Otěhotnět se snažím přes jeden rok, ale když mám tak dlouhé cykly, tak moc těch šancí za rok nebylo :-).  Hlavu nevěším, beru to tak, že jsou určitě horší případy než jsme dva a věříme v to, že jednou děti mít budeme. Mockrát děkuji.

4

Dobrý večer, Martino,
můžete se pokusit zlepšit kvalitu spermií užíváním vitaminů a antioxidantů, doplňky s obsahem selenu a zinku, případně aminokyselin, energizéry (carnitin), fytotestosteronu (Tribulus terestris), omezit stres, mít dostatek spánku a pohybu. Tato kúra by měla trvat minimálně 3 měsíce, tak dlouho se tvoří nové spermie. Po této době zopakujte vyšetření spermiogramu a uvidíte, zda se něco změnilo k lepšímu. Za současné situace (pouze spermie pohyblivé na místě) je šance na otěhotnění velmi malá.

Přeji hodně štěstí

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF