1

Téma: Spermiogram

Dobrý deň,
V roku 2013 manžel absolvoval SPG s hodnotami:
Objem: 4 ml
pH: 7,5
Počet spermií 4mil./ml
Motilné 2 mil./ml
Motilita B
Patológia 75 %

Po danom spermiograme sme otehotneli po IVF a potratila som v 21 tt, avšak v apríli 2015 sme otehotneli spontánne a potratila som v 3 mes.....Koncom tohto mesiaca ide manžel spermiogram opakovať. Chcem vedieť, aké máme opätovné šance k spontánnemu počatiu a či sa mohol spermiogram upraviť. Čo moôže dopomocť k jeho zlepšeniu?
Ďakujem.

2

Re: Spermiogram

Dobrý den,
spermiogram bohužel nebyl hodnocen podle standardů WHO, nicméně koncentrace spermií je velmi snížená (norma je 15 milionů spermií na 1 ml, ve vašem případě 4 mil/ml). K posouzení dalších parametrů by bylo třeba znát referenční hodnoty laboratoře, která vzorek hodnotila.
Dalo by se však říci, že pravděpodobnost spontánního otěhotnění je velmi malá, i když v případě, že jsou v ejakulátu spermie, je nelze nikdy zcela vyloučit.
Doporučuji nečekat zázraky a zlepšení parametrů spermiogramu, k těm zpravidla nedojde a pokud ano, ne tak, že by se spermiogram zlepšil do normy, a vyhledat centrum pro léčbu neplodnosti. Kromě základního spermiogramu lze také vyšetřit fragmentaci DNA spermií, ve Vašem případě by měla být vyšetřena reprodukční imunologie, hematologie a u obou partnerů provedeno genetické vyšetření.
Nevím, kolik je Vám let, ale vzhledem k potratům v anamnéze bych zvážila také genetické vyšetření embryí před transferem, tzv. PGS preimplantační genetický screening.
Více informací se také můžete dočíst zde:
http://www.sanatoriumhelios.cz/vysetreni-muze
http://www.sanatoriumhelios.cz/funkcni-testy-spermii
http://www.sanatoriumhelios.cz/prvni-konzultace
http://www.sanatoriumhelios.cz/pgd

Přeji hodně štěstí
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (8.7.2015 14:11:29)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Spermiogram

Ďakujem za odpoveď, takže je možné, alebo to bola len náhoda, že opäť otehotniem spontánne?
Spermiogram spracovával Gin Fiv v Bratislave. Ja mám 25, manžel 36 rokov.

4

Re: Spermiogram

Dobrý den,
jak jsem již uvedla, nečekala bych na zázrak a vydala se cestou umělého oplodnění s metodou ICSI. Spontánní otěhotnění je s těmito výsledky velmi nepravděpodobné.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF