1

Téma: spermiogram

Dobrý den,byl jsem na spermiogramu,který mi vyšel takto..
ph 8
viskozní 4-6 koncentrace 148,000-mil.
pohyblivost 45%
progres. A+B 39%
MORFOLOGIE

normální 10%

patlogie hlavičky 52%
            krčku     20%
            bičíku     18%
leu 1                        patlogické buňky 0         Volné hlavičky 1               normal akrozom 30%

Jemi jasné,že počet spermií je velmi nízký a normální cestou to nejde a nepůjde...spíše jestli  máme vůbec šanci uspět i na umělém..díky za odpověd.

2

Re: spermiogram

Dobrý den, Láďo,
doporučuji Vám ještě provedení spermiogramu v laboratoři, která pracuje podle podle objektivních standardů.
Morfologie spermií zcela jistě není hodnocena správně. Vždy se hodnotí procento normálních a procento patologických spermií ve vzorku. Norma pro morfologii je od 4% morfologicky normálních spermií a více. Ve Vašem případě je to velmi nepravděpodobné, že byste měl ve spermiogramu hodnotu 10% morfologicky normálních spermií. Navíc, což je nejvíce zarážející, je součet všech faktorů 100%, to není možné smile
Nejvíce patologií se objevuje na hlavičce (většinou se toto procento blíží 100%), pak se objevují na střední části i bičíku, ale zároveň i s patologiemi na hlavičce.

K Vašemu dotazu - myslím si, že provedení umělého oplození (IVF) s technikou ICSI je na místě. IVF-ICSI je možné provádět i se spermiemi, kterých je v ejakulátu jen několik kusů, takže předpokládám, že by IVF ve Vašem případě mohlo být úspěšné.
Před zahájením IVF doporučuji vyšetřit partnerku (hormonální profil, reprodukční imunologii, vyloučit celiakii, infekce, endometiózu), ideálně navštívit ambulanci klinického genetika a provedení genetických vyšetření, při IVF pak vzhledem k patologickému spermiogramu doporučuji využít technik PGS (genetického vyšetření embryí před jejich klinickým použitím).

Více informací se také můžete dočíst na webu Sanatoria Helios http://www.sanatoriumhelios.cz/prvni-konzultace, http://www.sanatoriumhelios.cz/pgd, http://www.sanatoriumhelios.cz/array-cgh

Pokud máte zájem, můžeme vám nabídnout nezávaznou a bezplatnou konzultaci v ambulanci pana primáře Texla v Sanatoriu Helios v Brně. Současně lze doplnit potřebná vyšetření, jsou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Přeji Vám hezkou sobotu
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF