1

Téma: malá varlata

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych moc Vás poprosit o pomoc, objasnění.

Můj přítel (39, já 30) má (v normálně narostlém šourku) velmi malá varlata, asi velikosti olivy. Je možné, že i přesto mohou fungovat zcela normálně? Produkce testosteronu je snad normální – přítel je sice relativně menší postavy a ne nijak mohutné, ale má dostatečné pubické ochlupení, i v podpaží, na nohou i tvářích, mužské rozložení tuků, penis normální velikosti, ejakulaci snad dostatečnou (i když, vím, ejakulát tvoří hlavně jiné složky než spermie), sexuální apetit i vzrušivost poměrně velké, chování běžné mužské, mužský hlas. Proto bych předpokládala i správnou, alespoň co se množství týče, produkci spermií.. Ale uvědomuji si, že problémy mohou být jistě různorodé a složité.. Vím, že i kvalitu spermatu (množství a kvalitu spermií) může zhoršovat celá řada faktorů. Ale, prosím Vás, pokud to lze alespoň přibližně říci, jaká je pravděpodobnost správné funkce takto malých varlat mého přítele? Znamená tato velikost vždy, že jsou nevyvinutá? A dají se to v tomto věku případně léčit a „dovyvinout“?.. Bojím se, abychom spolu mohli mít děti..samozřejmě nejlépe přirozenou cestou. A nemohou být taková varlata i signálem jiné choroby?

Děkuji Vám mnohokrát za odpovědi.

2

Re: malá varlata

Vážená Markéto,
Je velmi těžké v tuto chvíli hovořit o pravděpodobnosti plodnosti Vašeho partnera. Velikost varlat obvykle nemá vliv na počet a kvalitu spermií. I přes to, že jsou varlata poměrně malá, mohou produkovat dostatečné množství spermií. V tomto věku se velikost varlat či jejich vývin bohužel nijak ovlivnit nedá.
Na základě Vašeho popisu velikosti varlat (jsou –li menší než 3 cm) bych však pro jistotu a Váš klid doporučila partnerovi urologické a genetické vyšetření a samozřejmě v první řadě také vyšetření spermiogramu, které nám objasní více. Jedním dechem však dodávám-nelamte si s tím v tuto chvíli hlavu. Celá záležitost může být zcela v pořádku a Vy můžete naprosto bez problémů otěhotnět. Jako varovný signál bych brala, pokud se vám nepodaří otěhotnět během snahy trvající déle než 1 rok.
S pozdravem,
Soňa Kloudová

3

Re: malá varlata

Děkuji Vám za odpověď a povzbuzení, paní doktorko.
Jen, upřímně řečeno, jsem dost zmatená.. Obvykle se dočítám, že varlata pod 3 či 2 cm u dospělého muže signalizují vždy/téměř vždy/často nějaký problém..buď co se týče plodnosti nebo/a jiný problém, tedy nějakou chorobu, poruchu.. A že taková jsou nevyvinutá nebo atrofovaná apod.. Jak to tedy je, prosím Vás?..
Děkuji moc.
S pozdravem M.

4

Re: malá varlata

Dobrý den,
v podstatě je to tak, jak říkáte. Velikost varlat pod 2 centimetry může značit problém. Myslím však, že by celou záležitost měl posoudit spíše urolog (varlata by měla být profesionálně změřena) a posléze genetik. Dokud nemáme výsledek vyšetření spermiogramu, výsledek urologického a genetického vyšetření, lze jen těžko spekulovat. Proto jsem Vám také doporučila návštěvu urologa a genetika. Protože jsem si však dobře vědoma skutečnosti, že na plodnosti se velmi výrazně podílí také psychická stránka, nezdá se mi vhodné dělat ukvapené závěry a znepokojovat Vás předem.
S pozdravem a přáním všeho dobrého,
Soňa Kloudová

5

Re: malá varlata

Dobrý den, paní doktorko,
děkuji Vám za odpovědi a Váš čas. Máte pravdu, stres udělá také hodně, nebudu raděj předem moc plašit.. Snad vše dobře dopadne.
Ještě jednou Vám děkuji a mějte se hezky!
M.

6

Re: malá varlata

Dobry den chtela bych se zeptat snazime se z partnerem o dite uz rok a porad nam to nevichazi co stim mame udelat  predem dekuji zq informace

7

Re: malá varlata

Dobrý den, paní Justýno,
doporučuji vám navštívit centrum asistované reprodukce a provést základní vyšetření. Mezi ta by měl patřit Váš hormonální profil, vyšetření reprodukční imunologie, u partnera pak kromě základního spermiogramu i tzv. funkční testy spermií, zejména test integrity DNA spermií. Doporučuje se také genetická poradna s genetickým vyšetřením obou partnerů.
Více se můžete dočíst zde http://www.sanatoriumhelios.cz/prvni-konzultace

Podle výsledků vyšetření se pak volí vhodný postup.

Naposledy upravil: RNDr. Kateřina Wagnerová (22.2.2015 11:51:02)

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF