1

Téma: Vliv DNA spermií na opakované potraty

Dobrý den, náš příběh sahá zpátky do r.2008, kdy jsme se s manželem rozhodli pokusit se o mimčo. První pokus a hned jsem byla těhotná. Bohužel radost netrvala dlouho a v cca 7tt jsem musela jít na revizi dělohy. Gynekoložka mi řekla že je to v dnešní době běžná záležitost a že se příště určitě zadaří. Po půl roce jsme se pokusili zas a zas jsem během 2 měsíců otěhotněla. Bohužel se stejným výsledkem. To už jsem se začala pídit po informacích na internetu a z hrůzou jsem zjistila kolik lidí tento problém řeší...Od své gynekoložky jsem odešla. CHtěla jsem jít na genetické testy, také aby mi vzali krev ohledně možné toxoplazmozy atd.atd. Dle jejích slov by to bylo zbytečné. Bez doporučení lékaře jsem si sama oběhala genetiku, hematologii, imunologii, manžel spermiogram, byli jsme na konzultaci ve dvou IVF centrech a v obou nám řekli že nejsme případ pro ně. Pokusili jsme se potřetí, výsledek byl stejný, opět potrat v prvních týdnech.  Jako podpůrnou léčbu jsme měla předepsaný Prednison, Anopyrin a Utrogestan. Po dalších pár měsících, kdy jsem se dala psychicky dohromady, jsme se pokusili zas a tentokrát se stal zázrak. Nebrala jsem před otěhotněním žádné léky a podařilo se nám donosit a porodit zdravého chlapečka.
Doufali jsme že se tím vše v dobré obrátilo a letos v lednu jsme se opět pokusili otěhotnět. Opět jsem otěhotněla při prvním pokusu, ale bohužel se dobrý konec nekonal. Potrat v 7tt.  Poslední náš pokus skončil včera, kdy jsem byla na revizi dělohy. Tentokrát jsme vydrželi do 9+5tt. V 7tt srdíčko tlouklo, v 9+5tt už ne. Na pokoji v nemocnici jsem ležela s holčinou co měla ještě horší zkušenosti než já a ta mi pověděla o testu " DNA fragmentace spermií ".  Ráda bych se zeptala, jaká je obecně šance na přirozené otěhotnění v případě, kdy by měl manžel výsledky špatné, nebo jen podprůměrné. Naše bilance je 5 potratů a 1 porod za posledních 6 let. Je mi 38 let a manželovi 34.  Dle všech vyšetření které jsme podstoupili jsme údajně oba v pořádku, čemuž se mi ale - s ohledem na počet potratů - nechce věřit.  Jaký další postup by byl pro nás vhodný ? Rádi bychom ještě jedno děcko, ale pokud možno přirozenou cestou. Velice děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jitka

2

Re: Vliv DNA spermií na opakované potraty

Dobrý večer, paní Jitko,
nejčastější příčinou těhotenských ztrát v raném stádiu těhotenství, jsou genetické chyby u embryí. Přestože Vy i Váš partner máte genetické vyšetření (karyotyp) v pořádku, mohou vznikat geneticky abnormální embrya. Pravděpodobnost genetických chyb u embryí také roste s věkem ženy (od 35 let více, výrazně od 38 let). Z toho důvodu se po neúspěšných těhotenstvích doporučuje provedení IVF cyklu s PGS - genetickým vyšetřením (screeningem) embryí. Více o těchto metodách si můžete přečíst zde:
http://www.sanatoriumhelios.cz/pgd
http://www.sanatoriumhelios.cz/array-cgh
http://www.sanatoriumhelios.cz/analyza- … etoda-acgh

Geneticky abnormální embrya také mohou vznikat v případě, kdy se v ejakulátu vyskytuje větší podíl spermií s fragmentovanou DNA (většinou více než 30%, záleží na typu metody). Záleží, čím je fragmentace DNA způsobena a zda je možné tento stav nějak "léčit". V případě, že nedojde ke zlepšení i přes např. vitaminové kúry, pak volíme cestu IVF a oplození vajíček metodou PICSI.

Pokud máte zájem, může se Váš partner objednat v naší andrologické laboratoři na vyšetření fragmentace DNA spermií. Stačí jen zavolat na tel. 549 523 257.

S pozdravem

RNDr. Kateřina Okénková
vedoucí Laboratoře IVF

S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí Laboratoře IVF