1

Téma: co dál,..PICSI?

Dobrý den,
máme za sebou 4x IVF,  z 2. IVF máme holčičku a teď se snažíme o druhé. Většinou máme vždy metodou ICSI oplodněno 7 vajíček, do 3. dne zůstavají 3-4 embyra dobré kvality a do 5. dne kultivace jedno nebo dvě embrya. Při prvním  IVF jsem měla 5.den PK transfer blastocyst BL3 a BL2 a bylo z toho biochemické těhotenství. U 2. IVF transfer dvouch BL3 a na začátku se chytly obě, ale brzy se jedno vstřebalo a zůstala dcera. U dalších dvou IVF vždy transfer 5. den PK začínajících BL a vždy negativní výsledek. Má na to vlviv, že byly blastocysty teprve začínající? Chtěli jsme místo ICSI metodu PICSI, ale bylo nám sděleno, že u manželova spermiogramu to nejde a je to zbytečné /mívá okolo 2-3 mil/ml a má 3 ml objem, phyb 5-12% a morfologii 2% dobrých spermií/. Jednou jsme zkusili IUI a to měl asi 50.000 spermií po úpravě, tedy použitelných. Je opravdu nemožné provést PICSI? U 3. IVF jsme měli IMSI a vůbec to nepomohlo. Má vůbec cenu dál podstupovat IVF? Dárce nechceme a MESA/TESE nám byla vymluvena.
Já jsem v pořádku a genetiku i imulologii máme také za sebou a v pořádku. Vyšetření embryí nemáme, protže stejně zůstanou vžy jen 2 a jsme již samoplátci a toto vyšetření je velice finančně náročné.

2

Re: co dál,..PICSI?

Dobrý den, paní Veroniko,
neuvádíte, kolik je Vám let, nicméně na výsledek IVF má vliv kromě kvality spermií také například správně provedená stimulace (je třeba během stimulace 3-4x provádět kromě UTZ kontroly také vyšetření krve), stimulace také musí být dostatečně dlouhá, dále pak kvalitně provedená kultivace (velmi záleží na práci embryologů a vybavení laboratoře). Všechny tyto faktory mohou ovlivnit výsledek, proto je rozdíl mezi úspěšností některých IVF center až desítky procent.
Oplození vajíček metodou PICSI volíme pouze v případě zvýšené fragmentace DNA spermií, ale také např. vyšším věku ženy (ale i muže), opakovaných abortech, apod. Máte pravdu, že pro správné provedení metody PICSI je potřeba určitá koncentrace spermií (v závislosti na pohyblivosti spermií by to mělo být min. 3 a více milionů). Pokud je nízká koncentrace a spermie nejsou pohyblivé, nelze tuto metodu použít.
Pokud byly vykultivovány blastocysty, je velká šance, že se to podaří znova. Je také teoreticky možné, že v jiném centru s jiným stimulačním protokolem, jinou kultivací, apod. byste dosáhli jiného výsledku (např. i většího počtu kvalitních embryí). Jen pro Vaši informaci, genetické vyšetření embryí v našem centru hradí některé zdravotní pojišťovny. 
Pokud byste měli zájem, můžeme vám nabídnout nezávaznou a bezplatnou konzultaci v ambulanci pana primáře Texla. Poté se budete moci lépe rozhodnout jak postupovat dál, stačí se jen objednat na tel. 549 523 258.

S pozdravem

RNDr. Kateřina Okénková
vedoucí Laboratoře IVF

3

Mohu se zeptat zda u vás provádíte transfer jen blastocyst a zda je 5. den kultivace začínající blastocysta, tedy BL1 embryo odpovídající dnu vývoje. V mém centru mi tvrdili, že na embrya se dívají ráno v 7 hodin a pak už je nekontrolují, aby se zbytečně nenarušil jejich vývoj a že bych musela jinak platit ebryoscop. Transferujete u vás v caru také začínající blastocysty? Mě jen zaráží, že při prvních dvou IVF byly blastocysty 5. den expandované a u dalších dvou IVF vždy byly 5. den jen začínající. Stane se z každé začínající blastocysty expandovaná? U mě v caru  říkali, že důležité je, že se z moruly stala blastocysta a že nevadí, že je teprve začínající, tak by mě zajímalo, zda je to pravda. Navíc při kontrolách ve stejný čas 7 hodin ráno, když má embryo 3. den 8 buněk a 4. den je z něj kompaktující/začínající morula a 5. den začínající BL, není jeho vývoj po 3. dni zpomalen? Když při prvních dvouch IVF, byl vývoj 3. den 8 buněk, 4. den kompaktní morula, 5. den expandovaná BL? Jde mi o to, zda naše embrya odpovídají dni svého vývoje a zda jsou kvalitní.
Jinak můj věk je 32 let a pojištěni jsme u VZP, ale jedná se již o 5. IVF.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

4

Dobrý den, paní Veroniko,
v našem centru vždy transferujeme jen blastocysty a to již více než 12 let.
Každá embryologická laboratoř hodnotí embrya jinak, nicméně pokud bylo embryo ve stádiu časné blastocysty (EB), považujeme ho 5. den kultivace za vhodné k transferu (více zde http://www.sanatoriumhelios.cz/kultivace).
Embrya mohou zastavit svůj vývoj v různých fázích, některé ještě před 3. dnem – zde se pak usuzuje na chybu ve vajíčku, jiná pak mezi 3. a 5./6. dnem. Z tohoto důvodu se také vždy doporučuje prodloužená kultivace a transfer embryí ve stádiu blastocysty, kdy je možné dostatečně posoudit životaschopnost embryí. Správný vývoj ale nemusí znamenat správný genetický stav embrya. Mnoho geneticky abnormálních embryí do stádia blastocysty nedoroste, jsou ale taková, která jsou vývojově a vzhledově velmi kvalitní, ale geneticky ne. Z toho důvodu při opakovaně neúspěšných IVF cyklech s kvalitními embryi doporučujeme provedení PGS technikou DNA čipů (aCGH).
Vývoj, tak jak jej popisujete, je naprosto standardní, 3. den by měla mít embrya 7 a víc buněk, 4. by měly buňky již kompaktovat a 5. den by měla být embrya ve stádiu blastocysty.
Embrya kontrolujeme ještě před transferem, který provádíme většinou min. 3 hodiny po ranním hodnocení embryí. Pokud byla embrya ve stádiu časné blastocysty, měl by být i za tuto dobu patrný posun ve vývoji.

S pozdravem
RNDr. Kateřina Okénková
vedoucí Laboratoře IVF