Dobrý den, paní Renáto,
udává se, že těhotenské ztráty jsou až v 80 % případů způsobeny genetickými abnormalitami embryí. Proto pokud bylo u Vás těhotenství dvakrát neúspěšné, doporučovali bychom vyšetření integrity DNA spermií partnera, případně také genetické vyšetření (karyotyp) Vás i Vašeho partnera.
I když jsou všechna tato vyšetření v pořádku, mohou vznikat geneticky abnormální embrya. Procento geneticky chybných embryí roste s věkem ženy. V případě umělého oplodnění pak tento problém umíme řešit pomocí metod PGS (preimplantačního genetického screeningu).
V naší laboratoři provádíme test přítomnosti autoprotilátek (IBT) u spermií s referenčními hodnotami:
do 20% navázaných Ig: výsledek negativní
21-50% Ig: výsledek pozitivní, ale klinicky nevýznamný
nad 50% Ig: výsledek pozitivní, klinicky významný
Autoprotilátky pokrývají povrch spermií a mohou být důvodem, proč jinak kvalitní a zdravá spermie není schopna přirozeně oplodnit vajíčko. Jejich výskyt se v populaci pohybuje v rozmezí 8-20%, ne všechny typy autoprotilátek ovlivňují schopnost oplození. Autoprotilátky mohou spermii imobilizovat a znemožnit tak její transport, případně mohou ovlivnit schopnost spermie proniknout do vajíčka. Jestliže je zjištěn vysoký podíl spermií s navázanými protilátkami, pak volíme oplození oocytů pomocí metody ICSI. Po injekci spermie do vajíčka jsou protilátky proti spermiím rozloženy enzymatickými mechanismy vajíčka a nemůže tedy dojít k negativnímu ovlivnění procesu oplození a následného vývoje embrya.
Ve vašem případě bychom tedy doporučili vyšetření DNA spermií, genetické vyšetření Vás i Vašeho partnera, případně hematologické vyšetření.
S pozdravem
RNDr. Kateřina Okénková, vedoucí Laboratoře IVF