1

Téma: Autoprotilátky proti spermiím

Dobrý den,

S manželem jsme před měsícem podstoupili imunologické vyšetření v Podolí z důvodu 2 MA (10.tt, pouze váček odpovídající 5.-6.tt + 10.tt plod odpovídající velikosti, na kontrole na pohotovosti už nenalezena AS).
Prokázána pozitivní BI u všech tří sledovaných hodnot, všechny ostatní hodnoty v pořádku, doporučen Prednison 5mg na 2-3 měsíce.

U manžela spermiogram v normě, lehce snížená pohyblivost. Prokázány autoprotilátky proti spermiím - IgG 28% (norma<10%, IgA v normě).

Chtěla bych se zeptat, co znamenají zvýšené autoprotilátky na spermiích, zda se jedná o nějaký zánět a zda by měl manžel podstoupit nějaká další vyšetření? (Jen dodám, že obě početí proběhla přirozeně a "napoprvé".)

Děkuji za odpověď.

2

Re: Autoprotilátky proti spermiím

Dobrý den, paní Renáto,

udává se, že těhotenské ztráty jsou až v 80 % případů způsobeny genetickými abnormalitami embryí. Proto pokud bylo u Vás těhotenství dvakrát neúspěšné, doporučovali bychom vyšetření integrity DNA spermií partnera, případně také genetické vyšetření (karyotyp) Vás i Vašeho partnera.
I když jsou všechna tato vyšetření v pořádku, mohou vznikat geneticky abnormální embrya. Procento geneticky chybných embryí roste s věkem ženy. V případě umělého oplodnění pak tento problém umíme řešit pomocí metod PGS (preimplantačního genetického screeningu).

V naší laboratoři provádíme test přítomnosti autoprotilátek (IBT) u spermií s referenčními hodnotami:
do 20% navázaných Ig: výsledek negativní
21-50% Ig: výsledek pozitivní, ale klinicky nevýznamný
nad 50% Ig: výsledek pozitivní, klinicky významný

Autoprotilátky pokrývají povrch spermií a mohou být důvodem, proč jinak kvalitní a zdravá spermie není schopna přirozeně oplodnit vajíčko. Jejich výskyt se v populaci pohybuje v rozmezí 8-20%, ne všechny typy autoprotilátek ovlivňují schopnost oplození. Autoprotilátky mohou spermii imobilizovat a znemožnit tak její transport, případně mohou ovlivnit schopnost spermie proniknout do vajíčka. Jestliže je zjištěn vysoký podíl spermií s navázanými protilátkami, pak volíme oplození oocytů pomocí metody ICSI. Po injekci spermie do vajíčka jsou protilátky proti spermiím rozloženy enzymatickými mechanismy vajíčka a nemůže tedy dojít k negativnímu ovlivnění procesu oplození a následného vývoje embrya.
Ve vašem případě bychom tedy doporučili vyšetření DNA spermií, genetické vyšetření Vás i Vašeho partnera, případně hematologické vyšetření.

S pozdravem

RNDr. Kateřina Okénková, vedoucí Laboratoře IVF

3

Re: Autoprotilátky proti spermiím

Dobrý den,

Děkuji za reakci, nicméně jsem se nedozvěděla odpověď na svůj dotaz - potřebovala bych vědět, čím jsou autoprotilátky na povrchu spermií způsobeny, jestli to znamená, že je manžel nějak v nepořádku (zánět apod.) a má podstoupit vyšetření například na urologii.

Genetické vyšetření máme oba v pořádku, to samé moje vyšetření na trombofilní mutace. Vzhledem k tomu, že jsem v obou případech otěhotněla na poprvé a v druhém případě došla do desátého týdne, zřejmě nebude problém v oplodnění.

Děkuji.

4

Re: Autoprotilátky proti spermiím

Dobrý den, paní Renáto,

autoprotilátky proti spermiím se mohou vyskytovat po zánětlivých procesech ve varlatech (orchitidy, úrazy varlat včetně punkcí), ale i jinde v urogenitálním ústrojí (prostatitidy, chronické uretritidy apod.), ale také např. u mužů se systémovou poruchou imunity (alergie, systémová autoimunitní onemocnění, některé imunodeficity), příčina ale také může zůstat neodhalena.
Protilátky proti spermiím by ovlivnily spíše samotné oplození vajíček. Jakmile se spermie dostane do vajíčka, jsou protilátky proti spermiím rozloženy enzymatickými mechanismy vajíčka a nemůže tedy dojít k negativnímu ovlivnění procesu oplození a následného vývoje embrya. Pokud jste otěhotněla a těhotenství skončila v 10.t.t., příčina pravděpodobně nebude v protilátkách proti spermiím. Příčinu bych viděla spíše v genetických chybách v embryích, které lze z velké části eliminovat technikami PGS. IVF se neprovádí pouze v případě, kdy žena nemůže přirozeně otěhotnět, ale i v podobných případech jako je ten Váš.

Pokud máte zájem, můžete se objednat do ambulance k panu primáři Texlovi (tel. 549 523 258), kde Vám vše vysvětlí. 

S pozdravem

RNDr. Kateřina Okénková, vedoucí Laboratoře IVF